POLSKI    ENGLISH   

Internetowy Serwis Filozoficzny

przy Instytucie Filozofii    Uniwersytetu JagielloÅ„skiego

|  Forum |  Literatura |  Linki |  AktualnoÅ›ci
 
Instrukcja
Opiniodawcy
Działy główne
Szukaj
powrót
 
Etyka :  powrót 

Etyka inżynierska



Etyka inżynierska – omówienie wybranej literatury

Wydzielenie etyki inżynierskiej jako osobnego działu etyk zawodowych nastąpiło niedawno i to bardziej z powodów praktycznych, niż merytorycznych. W literaturze przedmiotu wciąż nie ma zgody co do tego, czy etyka inżynierska w ogóle posiada na tyle wyraźną specyfikę, by uzasadnione było traktowanie jej jako odrębnego działu etyki stosowanej. Zdaniem wielu autorów zawód inżyniera nie spełnia kryteriów zawodu profesjonalnego (np. z uwagi na ograniczenie autonomii zawodowej), a aktywność inżyniera nie ma wyraźnie zarysowanego przedmiotu związanego z występowaniem odrębnych typów powinności lub wartości, a tym samym nie wiąże się z jakąś wyraźnie odrębną rolą społeczną, tak jak ma to miejsce w przypadku lekarza, prawnika, dziennikarza czy nauczyciela. Nawet jeśli nie zgodzimy się z tym stanowiskiem, niewątpliwie trzeba przyznać, że pierwszoplanowym powodem decydującym o wyróżnieniu etyki inżynierskiej jest praktyka dydaktyczna.

Etyka inżynierska to przede wszystkim ogólna nazwa zespoÅ‚u zagadnieÅ„ etycznych, z którymi w swojej praktyce zawodowej mogÄ… zetknąć siÄ™ absolwenci uczelni technicznych (i z którymi w zwiÄ…zku z tym powinni zostać zapoznani w czasie odpowiednich zajęć). Znaczenie terminu „nauki inżynierskie” i „inżynier” jest dziÅ› bardzo rozmyte, uczelnie techniczne przygotowujÄ… absolwentów o bardzo różnorodnym profilu, a praca współczesnego inżyniera w znacznie wiÄ™kszym stopniu niż w przypadku innych zawodów profesjonalnych polega na Å‚Ä…czeniu różnych ról zawodowych. W efekcie prowadzone zajÄ™cia z etyki inżynierskiej muszÄ… obejmować zagadnienia zwiÄ…zane z etykÄ… biznesu, etykÄ… Å›rodowiskowÄ…, etykÄ… badaÅ„ naukowych i etykÄ… spoÅ‚ecznÄ…, które to zagadnienia omawiane sÄ… na przykÅ‚adach typowych praktycznych problemów pojawiajÄ…cych siÄ™ w zwiÄ…zku z wykonywaniem typowych inżynierskich obowiÄ…zków zawodowych. Niektóre nauki inżynierskie (np. informatyka stosowana, telekomunikacja, architektura) majÄ… z kolei na tyle wyodrÄ™bnionÄ… specyfikÄ™, że nie sposób pojawiajÄ…cych siÄ™ w nich problemów moralnych omawiać Å‚Ä…cznie, co doprowadziÅ‚o, z jednej strony, do wyodrÄ™bnienia siÄ™ takich subdyscyplin jak etyka komputerowa, z drugiej natomiast zmusza w przypadku pewnych kierunków do poszerzenia tematyki zajęć z etyki inżynierskiej na przykÅ‚ad o zagadnienia zwiÄ…zane z etykÄ… mediów czy etykÄ… prawniczÄ….

Taki stan rzeczy znajduje odbicie w literaturze przedmiotu. Po pierwsze, w zdecydowanej wiÄ™kszoÅ›ci ma ona charakter dydaktyczny i koncentruje siÄ™ przede wszystkim na edukacyjnych aspektach omawianych zagadnieÅ„. Po drugie, ma charakter praktyczny, wyraźnie dąży do eliminowania kwestii teoretycznych, starajÄ…c siÄ™ utrzymać rozważania ma poziomie czysto zdroworozsÄ…dkowym. Po trzecie ma charakter eklektyczny. Cechy te ujawniajÄ… siÄ™ szczególnie w przypadku opracowaÅ„ książkowych, choć można je też dostrzec w tekstach publikowanych w czasopismach. W najważniejszym z nich, „Science and Engineering Ethics”, zdecydowana wiÄ™kszość tekstów w ogóle nie dotyczy etyki inżynierskiej, lecz etyki badaÅ„ naukowych, wÅ›ród pozostaÅ‚ych natomiast dominujÄ… teksty omawiajÄ…ce programy nauczania etyki inżynierskiej.

W niniejszym przeglÄ…dzie wybranej literatury zwiÄ…zanej z etykÄ… inżynierskÄ… staraÅ‚em siÄ™ skoncentrować wyÅ‚Ä…cznie na tych zagadnieniach, które mogÄ… być uznane za decydujÄ…ce o odrÄ™bnoÅ›ci tej dyscypliny – pomijam zatem treÅ›ci, które odnoszÄ… siÄ™ co prawda do różnych aspektów wykonywania zawodu inżyniera, zasadniczo jednak przynależą do innych etyk szczegółowych lub zawodowych. Ze wzglÄ™du na wspomniany charakter dydaktyczny lub przeglÄ…dowy zdecydowanej wiÄ™kszoÅ›ci tekstów poÅ›wiÄ™conych etyce inżynierskiej, w literaturze przedmiotu panuje olbrzymia redundancja. W niniejszym wyborze staraÅ‚em siÄ™ efekt ten zminimalizować przez wskazanie jedynie najbardziej reprezentatywnych lub po prostu przykÅ‚adowych pozycji bibliograficznych odnoszÄ…cych siÄ™ do poszczególnych zagadnieÅ„ (najczęściej publikowanych w ciÄ…gu ostatnich 10 lat w „Science and Engineering Ethics”), co jednak nadaje niniejszemu przeglÄ…dowi charakter bardzo subiektywny. PrzeglÄ…d zostaÅ‚ podzielony na części wedÅ‚ug najważniejszych problemów etyki inżynierskiej. OdwoÅ‚ania do niektórych pozycji bibliograficznych pojawiajÄ… w kilku częściach (dotyczy to pozycji książkowych).

F. techniki,   Etyka inżynierska – okreÅ›lenie, zakres i metody,   Zawód inżyniera jako profesja,   Ryzyko, bezpieczeÅ„stwo i odpowiedzialność,   Inżynier jako pracownik wielkich firm technicznych,   Kodeksy etyczne,   Dydaktyka ,  

 
 
webmaster © jotka