Portale filozoficzne

Do współpracowników

Etyka stosowana i zawodowa :  Etyka :  powrót

Strony ogólne

• The Markkula Center for Applied Ethics - Strona redagowana przez Centrum Etyki Stosowanej w katolickim Uniwersytecie Santa Clara w Dolinie Krzemowej w Kaliforni. Zawiera miÄ™dzy innymi artykuÅ‚y, zbiory przypadków (cases) i opatrzone komentarzami odnoÅ›niki do stron internetowych z różnych dziedzin etyki stosowanej, takich jak etyka biznesu, etyka medyczna, etyka wychowania, etyka w polityce, etyka i technologia.

• Professional Ethics: The Canadian resource for Professional Ethics. Strona jest jednym z elementów zbioru EthicsWeb – zestawu stron poÅ›wiÄ™conych etyce, którym od 1994 r. zarzÄ…dza kanadyjski filozof Chris MacDonald. Jej najważniejsze dziaÅ‚y:

• Books on Professional Ethics – zestaw książek na temat etyki zawodowej, sporzÄ…dzony we współpracy z ksiÄ™garniÄ… Amazon.

• Applied Ethics Resources on WWW – Professional Ethics. DziaÅ‚ strony Applied Ethics Resources on WWW, poczÄ…tkowo redagowanej w W. Maurice Young Centre for Applied Ethics (University of British Columbia), a obecnie również wchodzÄ…cej w skÅ‚ad systemu EthicsWeb. Zawiera poddziaÅ‚y:

• Centre for Applied Ethics, University of British Columbia – oficjalna strona etycznego centrum W. Maurice Young Centre for Applied Ethics, jednostki utworzonej w 1993 r. w University of British Columbia, Vancouver, B.C.

• Association for Practical and Professional Ethics – strona amerykaÅ„skiego Towarzystwa Etyki Praktycznej i Zawodowej, zaÅ‚ożonego w 1991 r. przy poparciu Indiana University i fundacji Lilly Endowment. Zawiera miÄ™dzy innymi listÄ™ ponad 150 centrów etyki (głównie ze Stanów Zjednoczonych), bÄ™dÄ…cych jego instytucjonalnymi czÅ‚onkami.

• Ethiknet - “Wspólna platforma naukowych instytutów w niemieckim obszarze jÄ™zykowym, które zajmujÄ… siÄ™ etycznymi kwestiami z zakresu nauk przyrodniczych, medycyny, techniki i gospodarki”.

• Ethikline - twórcÄ… strony jest K. Sadegh-Zadeh, profesor w Instytucie Teorii i Historii Medycyny Uniwersyteckiej Kliniki w Münster. Tematyka strony obejmuje miÄ™dzy innymi bioetykÄ™ i etykÄ™ medycznÄ…, etykÄ™ nauki, etykÄ™ techniki, metaetykÄ™. Ze strony uzyskuje siÄ™ także dostÄ™p do internetowych czasopism Bioethica, Epistema i Medizintheorie.