Portale filozoficzne
Działy filozofii
Pożyteczne wskazówki

Do współpracowników

Aborcja :  Prokreacja :  Bioetyka / Etyka medyczna :  Etyka stosowana i zawodowa :  Etyka :  powrót

Teksty w języku polskim

• Ginekologia Polska - strona miesiÄ™cznika „Ginekologia Polska”
    Jest to portal miesięcznika wydawanego przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Z ciekawszych rzeczy znajduje się tu przede wszystkim całkiem spore archiwum numerów miesięcznika, gdzie można znaleźć również przydatne profesjonalne artykuły związane z zagadnieniem aborcji.

• Aborcja daje życie - artykuÅ‚ z internetowej strony „Przekroju” poÅ›wiÄ™cony aborcji.
    Kilkustronicowy artykuł Blanki Florczak poświęcony kwestii aborcji, opowiadający historię kilku kobiet, które przeszły ten zabieg, próbujący znaleźć odpowiedź co właściwie jest najważniejsze w problemie aborcji i jak, i dlaczego kwestia ta poruszana jest w naszym kraju.

• Aborcja - ocena chrzeÅ›cijaÅ„sko - moralna - artykuÅ‚ poÅ›wiÄ™cony ocenie chrzeÅ›cijaÅ„sko-moralnej kwestii miÄ™dzy innymi aborcji i eutanazji.
    Krótki artykuÅ‚ wyrażajÄ…cy opiniÄ™ czy nawet bardziej podejÅ›cie do kwestii aborcji z chrzeÅ›cijaÅ„sko-moralnej strony. Zawiera bardzo ważny i przydatny komentarz: „PS Boli mnie tylko, że sprawÄ™ legalizacji aborcji kobiet w Polsce prowadzÄ… mężczyźni... Nie wiedzÄ…, jakie to uczucie nosić w sobie nowe życie lub też niechciane życie. OsobiÅ›cie uważam, że w Polsce powinna być zalegalizowana aborcja... powinien to być wolny wybór każdej z nas, ale osobiÅ›cie NIGDY bym nie usunęła dziecka i jestem jak najbardziej temu przeciwna”.

• Aborcja - raport GW - raport „Gazety Wyborczej” dotyczÄ…cy kwestii aborcji.
    W gruncie rzeczy jest to przede wszystkim bardzo przydatny zbiór linków do artykułów „Gazety Wyborczej” poÅ›wiÄ™conych kwestii aborcji, jej prawnym, moralnym i politycznym aspektom.

• Biskupi - Aborcja zawsze jest zabójstwem - artykuÅ‚ w „Rzeczpospolitej” poÅ›wiÄ™cony reakcji polskiego episkopatu na rezolucjÄ™ Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy dotyczÄ…cÄ… kwestii aborcji.
    Krótkie omówienie rezolucji i reakcji na nią hierarchów polskiego Kościoła, a także przypomnienie jak kwestię aborcji reguluje polskie prawo.

• Aborcja dzieli polityków - artykuÅ‚ w „Trybunie” poruszajÄ…cy kwestiÄ™ aborcji w Ameryce na tle tegorocznych (ostatnich) wyborów prezydenckich.
    Historia i opis procesu legalizacji w Stanach Zjednoczonych, obecna postawa Amerykanów w tej sprawie. Sporo ciekawych danych statystycznych i próba wytłumaczenia kwestii aborcji w realiach politycznych i etycznych Stanów Zjednoczonych. Przydatna, by zobaczyć, jak wygląda i jak sobie radzi kraj, który zalegalizował aborcję ponad 30 lat temu.

• Aborcja i prawa czÅ‚owieka - felieton Adama Ostolskiego na temat aborcji.
    Felieton socjologa i publicysty poruszający kwestię tego, co naprawdę oznacza walka o prawa człowieka przez osoby przeciwne aborcji. Jest tu zamieszczona krótka historia praw człowieka, i w jaki sposób stały się one jednym z podstawowych argumentów w kwestii aborcji.

• Alicja TysiÄ…c dla Dziennika - krótki wywiad z AlicjÄ… TysiÄ…c.
    Krótki wywiad z Alicją Tysiąc, przypomnienie jej historii i komentarze etyków, filozofów i posłanek.

• KoÅ›ciół i medycyna – artykuÅ‚ w Polityce analizujÄ…cy powiÄ…zania pomiÄ™dzy KoÅ›cioÅ‚em a medycynÄ….
    Artykuł ten skupia się na wszelkich powiązaniach pomiędzy Kościołem i jego nauką a współczesną medycyna: sekcjami zwłok, początkiem i końcem życia, przeszczepami i transfuzją. Porusza oczywiście również problem aborcji.

• PiotrSkarga.pl – artykuÅ‚ o amerykaÅ„skim żoÅ‚nierzu, który odmówiÅ‚ stosowania szczepionki wyprodukowanej z nienarodzonych dzieci.
    Artykuł przedstawia historię amerykańskiego żołnierza służb pogranicza, który odmówił przyjęcia szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, ponieważ jest ona produkowana z tkanek uzyskanych z płodów poddanych aborcji. Jest to przykład, jak aborcja może wiązać się z różnymi dziedzinami medycyny i jakie to przynosi reakcje.