Portale filozoficzne
Działy filozofii
Pożyteczne wskazówki

Do współpracowników

Aborcja :  Prokreacja :  Bioetyka / Etyka medyczna :  Etyka stosowana i zawodowa :  Etyka :  powrót

Anglojęzyczne strony ogólne

• AbortionFacts - ogromny portal poruszajÄ…cy praktycznie każdÄ… kwestiÄ™ zwiÄ…zanÄ… z aborcjÄ….
    Są tu nie tylko podstawowe informacje, czym jest aborcja i jaki jest jej statut prawny w Stanach, ale masa przydatnych statystyk, informacje o możliwości adopcji, historii aborcji, informacje na temat antykoncepcji, a także sporo etycznych, prawnych i społecznych argumentów. Co ważne: nie tylko za aborcją. Strona stara się pomóc kobietom bez względu na ich wybór w tej kwestii i raczej chce, aby decyzja ta była podjęta świadomie i w zgodzie z własnymi przekonaniami. Daje możliwość zapoznania się z różnymi, często przeciwstawnymi poglądami i przemyśleniami w kwestii aborcji.

• Post Abortion Healing - strona poruszajÄ…ca kwestiÄ™ życia po aborcji i pomocy dla kobiet, które przeprowadziÅ‚y zabieg.
    W odróżnieniu od wcześniej wspomnianego bloga strona ta profesjonalnie stara się pomóc kobietom, które dokonały aborcji. Jak twierdzą autorzy, nie jest ani za, ani przeciw aborcji: skupia się na aktywnej pomocy. Przydatne źródło informacji o psychologicznych następstwach aborcji.

• eMedicineHealth - Abortion - źródÅ‚o przede wszystkim medycznych informacji o aborcji i procedurach tego zabiegu.
    Strona ta może być przydatna jako sprawdzone i pewne źródło medycznych informacji dotyczących aborcji. Trudno mówić o jej etycznych aspektach bez zrozumienia, czym ten zabieg w rzeczywistości jest.

• The Center for Bio - Ethical Reform - źródÅ‚o przede wszystkim podstawowych danych i statystyk o aborcji na Å›wiecie.
    Strona ta koncentruje się głównie na przedstawieniu, jak według różnych statystyk wygląda zjawisko aborcji na świecie, ile zabiegów jest przeprowadzanych i kto dokładnie poddaje się zabiegowi aborcji. Poza tymi informacjami można tu znaleźć podstawowe informacje o różnych metodach przeprowadzania zabiegu.

• Justfacts - abortion - kolejna strona prezentujÄ…ca przede wszystkim istotne fakty na temat aborcji, a nie same opinie.
    Tego typu strony służą przede wszystkim jako źródła informacji pozwalające poznać i odkryć, czym tak naprawdę jest aborcja z medycznego, prawnego punktu widzenia. Pozwala zweryfikować pewne mylne przekonania i lepiej uświadomić, czym ten zabieg właściwie jest w sposób w miarę obiektywny.

• Abortion Law - strona koncentrujÄ…ca siÄ™ na prawie zwiÄ…zanym z aborcjÄ… w Stanach Zjednoczonych.
    Znajdują się tu podstawowe informacje pozwalające lepiej zrozumieć rozwiązania prawne dotyczące aborcji zastosowane w Stanach Zjednoczonych. Strona nie skupia się na promowaniu żadnej z opcji, ale raczej służy udzielaniu informacji, by lepiej poznać temat.

• Abortion Law in Australia - strona biblioteki Parlamentu Australijskiego prezentujÄ…ca kwestiÄ™ problemu aborcji w Australii.
    Strona ta poświęcona jest prawnym aspektom aborcji w Australii: może być interesującym i nietypowym źródłem, jak inne kraje starają się poradzić sobie z tą kwestią, jakie rozwiązania prawne proponują, i czy są one mniej lub bardziej skuteczne od uregulowań polskich.

• Elliot Institute - After abortion - strona Instytutu Elliota skupiajÄ…ca siÄ™ na konsekwencjach aborcji.
    Spory zbiór artykułów z różnych dziedzin wiedzy, spora ilość materiału dotycząca kwestii następstw aborcji.

• Abortion History - historia aborcji w Stanach Zjednoczonych.
    Strona ta prezentuje krótką historię kwestii aborcji w Stanach Zjednoczonych, jest tu również odwołanie do najważniejszej sprawy amerykańskiego systemu prawnego w tej dziedzinie, czyli do Roe v. Wade.

• The facts - abortion - strona podajÄ…ca podstawowe informacje na temat aborcji w Anglii, Szkocji i Walii.
    Strona ta prezentuje najważniejsze fakty na temat aborcji w tych krajach. Prezentuje też legalne podstawy dokonania tam aborcji i podstawowe medyczne informacje dotyczące samego zabiegu. Może być kolejnym dobrym źródłem poznania uregulowań kwestii aborcji w innych krajach.

• Abortion Statistics – Information releases - strona prezentujÄ…ca statystyki dotyczÄ…ce aborcji w Nowej Zelandii.
    Kolejne źródło informacji o rozwiązaniach dotyczących aborcji poza Polską.