POLSKI    ENGLISH   

Internetowy Serwis Filozoficzny

przy Instytucie Filozofii    Uniwersytetu JagielloÅ„skiego

|  Forum |  Literatura |  Linki |  AktualnoÅ›ci
 
Portale filozoficzne
Filozofowie i kierunki filozoficzne
Działy filozofii
Pożyteczne wskazówki
 
Do współpracowników
powrót
 
Åšwiadoma zgoda :  Personel medyczny a pacjent :  Bioetyka / Etyka medyczna :  Etyka stosowana i zawodowa :  Etyka :  powrót 

Instytucje polskie

  • Stowarzyszenie na Rzecz Dobrej Praktyki BadaÅ„ Klinicznych w Polsce – strona stowarzyszenia zajmujÄ…cego siÄ™ wprowadzaniem zasad bioetyki do powszechnej praktyki lekarskiej i urzeczywistnianiem prawnych i etycznych postulatów w Å›rodowisku lekarzy i farmaceutów. Do Å›wiadomej zgody odnosi siÄ™ opracowanie pt. Åšwiadoma zgoda pacjenta w standardach polskich i europejskich wyjaÅ›niajÄ…ce znaczenie terminu Å›wiadoma zgoda i podajÄ…ce podstawowe informacje na temat jej prawnego uregulowania w Polsce.


  • Archiwum Medycyny SÄ…dowej i Kryminologii - znajduje siÄ™ tu krótki raport z 2004 roku z Konferencji dotyczÄ…cej kwestii bioetyki w kontekÅ›cie przystÄ…pienia Polski do Unii Europejskiej dotyczÄ…cy miÄ™dzy innymi problemu Å›wiadomej zgody pacjenta lub zdrowej osoby poddanej badaniu biomedycznemu. Omówione sÄ… tu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, a także zalecenia Komisji Bioetycznych. Autor przedstawia też swoje propozycje dotyczÄ…ce uregulowania tej kwestii w Polsce.


  • NephroCare - Prawa pacjenta – strona organizacji zajmujÄ…cej siÄ™ opiekÄ… nad pacjentami z przewlekÅ‚Ä… niewydolnoÅ›ciÄ… nerek. Znajduje siÄ™ tu lista praw pacjenta przygotowana na podstawie modelu deklaracji praw pacjenta opracowanego przez biuro regionalne Åšwiatowej Organizacji Zdrowia w Kopenhadze zgodnie z polskim ustawodawstwem i wiążącymi nas umowami miÄ™dzynarodowymi. W deklaracji sÄ… dokÅ‚adnie wymienione prawa pacjenta odnoszÄ…ce siÄ™ do Å›wiadomej zgody i do podejmowania decyzji o swoim zdrowiu, a także o dostÄ™pie do informacji o swoim stanie zdrowia.


  • Relacja miÄ™dzy lekarzem a pacjentem – na stronie portalu zajmujÄ…cego siÄ™ przede wszystkim transplantologiÄ… (w tym przypadku przeszczepami serca) zamieszczono krótkie opracowanie relacji miÄ™dzy lekarzem a pacjentem z punktu widzenia lekarza. Poruszono tu również problem Å›wiadomej zgody na udziaÅ‚ w zabiegach, badaniach lekarskich, kwestionujÄ…c potrzebÄ™ peÅ‚nego dostÄ™pu do informacji dla dobra samego pacjenta.


  • NieÅ›miertelni: Pacjent i jego prawa w systemie polskim – portal NieÅ›miertelni jest stronÄ… stowarzyszenia pod tÄ… samÄ… nazwÄ… zajmujÄ…cego siÄ™ integracjÄ… ludzi po przeszczepie nerki i leczonymi metodami dializ. W dziale artykuÅ‚y znajduje siÄ™ publikacja ogólnie opisujÄ…ca przepisy dotyczÄ…ce praw pacjenta z fragmentem poÅ›wiÄ™conym problematyce Å›wiadomej zgody pacjenta i jego prawie do samostanowienia.


 
webmaster © jotka