Portale filozoficzne
Działy filozofii
Pożyteczne wskazówki

Do współpracowników

Strony krajowe :  Psychiatria i ochrona zdrowia psychicznego :  Etyka w dziedzinach medycyny :  Bioetyka / Etyka medyczna :  Etyka stosowana i zawodowa :  Etyka :  powrót

Instytucje i organizacje

• Instytut Psychiatrii i Neurologii - „Instytut Psychiatrii i Neurologii jest wiodÄ…cym oÅ›rodkiem naukowym w Polsce specjalizujÄ…cym siÄ™ w rozwijaniu nowych metod leczenia i rehabilitacji zaburzeÅ„ psychicznych i neurologicznych. Dysponuje nowoczesnym zapleczem diagnostycznym i klinicznym, umożliwiajÄ…cym rozpoznanie i leczenie chorób neurologicznych i psychicznych. SÅ‚uży pomocÄ… w warunkach szpitalnych, prowadzi konsultacje w warunkach ambulatoryjnych”.
  • Polskie Towarzystwo Psychiatryczne – Do celów towarzystwa zaliczyć możena:
    1. rozwijanie psychiatrii oraz upowszechnianie osiągnięć myśli psychiatrycznej
    2. inicjowanie i uczestniczenie w działaniach promocyjnych na rzecz zdrowia psychicznego,
    3. organizowanie różnych form ksztaÅ‚cenia podyplomowego w dziedzinach psychiatrii i zdrowia psychicznego,
    4. wspóÅ‚dziaÅ‚anie w usprawnianiu opieki psychiatrycznej w Polsce,
    5. krzewienie zawodowych zasad etycznych i czuwanie nad ich przestrzeganiem.”
  • Klinika Psychiatrii Dzieci i MÅ‚odzieży CM UJ – „Klinika utworzona zostaÅ‚a w roku 1978 w Katedrze Psychiatrii Akademii Medycznej (Obecnie Collegium Medicum UJ) w oparciu o dziaÅ‚ajÄ…cy od roku 1968 OddziaÅ‚ MÅ‚odzieżowy. ZaÅ‚ożycielem Kliniki i jej kierownikiem do roku 2000 byÅ‚a prof. dr hab. n. med. Maria Orwid. Od roku 2000 Kierownikiem Kliniki i Katedry Psychiatrii jest prof. dr hab. n. med. Jacek Bomba. DziaÅ‚alność lecznicza Kliniki prowadzona jest w ramach OddziaÅ‚u Klinicznego Szpitala Uniwersyteckiego. Struktura naukowo-dydaktyczna w znaczÄ…cym stopniu pokrywa siÄ™ ze strukturÄ… leczniczÄ….”
  • Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne - „Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne (PTPa) zostaÅ‚o utworzone w 1997 roku. Jego powstanie byÅ‚o uwieÅ„czeniem wieloletniej pracy grupy kilkunastu osób, które dążyÅ‚y do rozwoju psychoanalizy w naszym kraju. Potwierdzeniem wysokich standardów jest przynależność PTPa do MiÄ™dzynarodowego Stowarzyszenia Psychoanalitycznego (IPA), zaÅ‚ożonego w 1910 r. przez twórcÄ™ psychoanalizy Zygmunta Freuda. Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne posiada statut, kodeks etyczny oraz regulamin szkolenia i weryfikacji kandydatów”.
  • Psychiatria.pl – Portal wiedzy o psychiatrii i psychoterapii.