POLSKI    ENGLISH   

Internetowy Serwis Filozoficzny

przy Instytucie Filozofii    Uniwersytetu Jagiellońskiego

|  Forum |  Literatura |  Linki |  Aktualności
 
Portale filozoficzne
Filozofowie i kierunki filozoficzne
Działy filozofii
Pożyteczne wskazówki
 
Do współpracowników
powrót
 
Przegląd stron krajowych :  Prawa osób dotkniętych demencją :  Ochrona praw pacjenta :  Bioetyka / Etyka medyczna :  Etyka stosowana i zawodowa :  Etyka :  powrót 

Instytucje i organizacje

  • Bydgoskie Stowarzyszenie Opieki Nad Chorymi z Otępieniem Typu Alzheimerowskiego – „Bydgoskie Stowarzyszenie Opieki Nad Chorymi z Otępieniem Typu Alzheimerowskiego prowadzi nieodpłatną działalność pożytku publicznego na rzecz poprawy sytuacji zdrowotnej, materialnej i prawnej osób Chorych i opiekunów”.
  • Elbląskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera – „Elbląskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera i innymi zaburzeniami psychicznymi w Elblągu działa od listopada 2000 roku”.
  • Fundacja Pomocy Osobom z Chorobą Alheimera – „Statutowym celem Fundacji jest niesienie pomocy rodzinom i chorym z Chorobą Alzheimera. Pomagamy po przez uruchamianie ośrodków terapetyczno-rehabilitacyjnych dziennej i całodobowej opieki”.
  • Kieleckie Stowarzyszenie Alzheimerowskie – „Inicjatorem powstania stowarzyszenia jest lek. med. spec. neurolog Elżbieta Jasińska oraz mgr pielęgniarstwa Mariusz Pająk. Do inicjatywy powołującej stowarzyszenie dołączył personel pielęgniarsko – opiekuńczy, oraz pozostali pracownicy Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Kielcach”.
  • Lubelskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie – „LSA działa na rzecz osób dotkniętych chorobą Alzheimera i pokrewnymi otępieniami. Schorzenia te polegają na postępujących zaburzeniach pamięci, powodując całkowite uzależnienie chorego od opiekuna. Od dwunastu lat działamy na rzecz upowszechniania wiedzy o chorobie Alzheimera, walczymy o godność osób chorych. Wspieramy chorych i opiekunów udzielając pomocy w codziennym sprawowaniu opieki nad chorym członkiem rodziny”.
  • Lubuskie Stowarzyszenie Wsparcia Opiekunów i Osób Dotkniętych Chorobą Alzheimera – „Lubuskie Stowarzyszenie Wsparcia Opiekunów i Osób Dotkniętych Chorobą Alzheimera zostało zarejestrowane z dniem 7 września 2006r. Podstawowym celem Stowarzyszenia jest niesienie możliwie wszechstronnej pomocy i wsparcia opiekunom i osobom dotkniętym chorobą Alzheimera oraz innymi chorobami pokrewnymi”.
  • Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie – W pierwszą sobotę każdego miesiąca w ośrodku odbywają się prowadzone przez lekarzy, pielęgniarki i terapeutów spotkania dla opiekunów i rodzin osób cierpiących na chorobę Alzheimera lub inne zespoły otępienne. Uczestnicy spotkań otrzymują fachową literaturę (książki, poradniki, prasę), mogą uzyskać informacje na temat etiologii choroby, aktualnych możliwości jej leczenia, zagadnień prawnych związanych ze stanem zdrowia ich podopiecznych. Prowadzący udzielają porad dotyczących terapii, rehabilitacji i opieki nad pacjentem w różnych stadiach choroby, możliwości korzystania z pomocy medycznej, terapeutycznej, socjalnej, prawnej i in.
  • Małopolska Fundacja Pomocy Ludziom Dotkniętym Chorobą Alzheimera – „Od 1994 roku zajmujemy się Chorobą Alzheimera jako zespołem dysfunkcji, obejmujących zarówno samego chorego, jak i jego rodzinę. Specjalizujemy się w prowadzeniu szeroko pojętej terapii choroby Alzheimera. Prowadzimy intensywny program terapeutyczny dla chorych, opracowany przez specjalistę klinicznego CMUJ, lekarza psychiatrę - Izabellę Horbulewicz-Mokrzycką,założycielkę i Dyrektora Fundacji Pomocy Ludziom Dotkniętym Chorobą Alzheimera im. Teresy Goszcz”.
  • Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Alzheimerowskich – „Na niniejszej stronie znajdziecie Państwo kontakt do organizacji najbliższej miejscu Waszego zamieszkania, ale także możecie śledzić starania całego ruchu alzheimerowskiego o poprawę jakości życia chorych i ich rodzin. W zakładce Plan Alzheimerowski znajdą Państwo założenia Narodowego Planu Alzheimerowskiego przygotowane przez Porozumienie oraz Polskie Towarzystwo Alzheimerowskie. Przyjęcie przez Rząd Polski założeń Planu i wdrożenie jego realizacji jest największym wyzwaniem polskiego ruchu alzheimerowskiego! Chcemy także aktywnie tworzyć bazę wiedzy o chorobie i opiece. Informacje dla osób zajmujących się codzienną opieką nad osobami z otępieniem jak i dla tych które chcą dowiedzieć się więcej o wspólnych działań polskiego ruchu alzheimerowskiego będą regularnie publikowane w zakładce 'Baza wiedzy'”.
  • Opolskie Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych w Tym Rodzin i Osób z Chorobą Alzheimera – Do celów Stowarzyszenia należy „I. Popularyzacja wiedzy na temat choroby Alzheimera, jej leczenia i zapobiegania; II. Informacje o prawach i uprawnieniach osób niepełnosprawnych; III. Objęcie pomocą członków Stowarzyszenia (osób i rodzin), mającą na celu rozwiązywanie ich indywidualnych problemów”.
  • Podkarpackie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera – „Stowarzyszenie stanowi platformę działania i tworzenia inicjatyw podnoszących jakość życia osób z chorobą Alzheimera”.
  • Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera – „Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera jest charytatywną, pozarządową organizacją pożytku publicznego. Istnieje od 1992 roku i zrzesza rodziny oraz opiekunów chorych. Naszymi członkami są również specjaliści (neurolodzy, psychiatrzy, psycholodzy) zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem choroby Alzheimera. Należymy do europejskiej (Alzheimer Europe) i światowej (Alzheimer's Disease International) federacji i organizacji alzheimerowskich”.
  • Polskie Towarzystwo Alzheimerowskie – „Polskie Towarzystwo Alzheimerowskie jest stowarzyszeniem powołanym przez lekarzy i naukowców zajmujących się leczeniem chorych na chorobę Alzheimera i inne choroby powodujące zaburzenia funkcji poznawczych (otępienie) oraz naukowymi badaniami przyczyn tych chorób”.
  • Polskie Towarzystwo Neurologiczne – „Celem Towarzystwa jest (wyciąg ze statutu PTN):
  • - popieranie rozwoju nauki w zakresie neurologii i związanych z nią gałęzi nauki
  • - reprezentowanie neurologii polskiej w kraju i za granicą
  • - rozpowszechnianie i propagowanie zdobyczy nauki wśród neurologów i lekarzy innych specjalności oraz wdrażanie ich do pracy naukowej
  • - współudział w doszkalaniu lekarzy w zakresie chorób układu nerwowego”.
  • Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera – „Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera powstało w 1994 roku, z inicjatywy dr Krystyny Jałyńskiej-Kwiatkowskiej i opiekunów osób z chorobą Alzheimera. Jest trzecim, co do daty powstania, stowarzyszeniem alzheimerowskim w Polsce. Od 2004 roku jesteśmy organizacją pożytku publicznego”.
  • Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera w Koprzywnicy – „W lutym bieżącego roku z inicjatywy pracowników Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "MEDYK" powstało Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera”.
  • Niezapominajka – Stowarzyszenie „Niezapominajka”, zgodnie z założeniami statutowymi, adresuje swoje inicjatywy i działania do osób zmagających się z chorobami otępiennymi. Wyznaczone cele urzeczywistniamy organizując zajęcia terapeutyczne, które prowadzą zatrudniani przez nas specjaliści z wieloletnim doświadczeniem.
  • Śląskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie – „Celem naszego stowarzyszenia jest niesienie pomocy rodzinom dotkniętym chorobą Alzheimera oraz opiekunom osób chorych. Ponadto zadaniem stowarzyszenia jest organizowanie szkoleń i grup wsparcia dla opiekunów osób chorych”.
  • Wielkopolskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie – Wielkopolskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie działa od 2004 roku niosąc wszechstronną pomoc dla chorych, ich opiekunów rodzin, oraz wszystkich osób dotkniętych problemem choroby Alzheimera. Staramy się, by osoby zmagające się z chorobą nie czuły się osamotnione mogły liczyć na fachową i przyjazną pomoc oraz wsparcie.
  • Wielkopolskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera – „Od 15 lat, jako pierwsza organizacja w Wielkopolsce udzielamy pomocy osobom cierpiącym na chorobę Alzheimera, ich opiekunom i rodzinom (…)”.
 
webmaster © jotka