przy Instytucie Filozofii    Uniwersytetu Jagiellońskiego

|  Forum |  Literatura |  Linki |  Aktualności

Filozofia historii :  powrót

Filozofia nauki o dziejach

Ankersmit F. - Narracja, reprezentacja, doświadczenie. Studia z teorii historiografii , red. E. Domańska, tłum. A. Ajschtet i in., Universitas, Kraków 2004 - ( K.B., )
  Czarnecki Z. (red.) - Czas, wartości i historia: studia nad aksjologią czasu historycznego , Wyd. UMCS, Lublin 1990 - ( K.B., )
  Domańska E. (red.) - Historia: o jeden świat za daleko? , tłum. E. Domańska, IH UAM, Poznań 1997 - ( K.B., )
  Domańska E. (red.) - Pamięć, etyka i historia. Anglo-amerykańska teoria historiografii lat 90.(Antologia przekładów) , tłum. A. Ajschtet i in., Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2001 - ( K.B., )
  Domańska E., Topolski J., Wrzosek W. (red.) - Między modernizmem a postmodernizmem: historiografia wobec zmian w filozofii historii , Wyd. Naukowe UAM, Poznań 1994 - ( K.B., )
  Dray W. - Laws and Explanation in History , Oxford University Press, London 1957 - ( K.B., )
  Drozdowicz Z., Topolski J. Wrzosek W. (red.) - Swoistość poznania historycznego , Wyd. Naukowe UAM, Poznań 1990 - ( K.B., )
  Fain H. - Between Philosophy and History. The Resurrection of Speculative Philosophy of History within the Analytic Tradition , Princeton University Press, Princeton 1970 - ( K.B., )
  Koselleck R. - Semantyka historyczna , red. H. Orłowski, tłum. W. Kunicki, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2001 - ( K.B., )
  Malewski A., Topolski J. - Studia z metodologii historii , PWN, Warszawa 1960 - ( K.B., )
  Pomorski J. - W poszukiwaniu modelu historii teoretycznej , UMCS, Lublin 1984 - ( K.B., )
  Pomorski J. - Paradygmat. New Economic History. Studium z teorii rozwoju nauki historycznej , UMCS, Lublin 1995 - ( K.B., )
  Pomorski J. - Historyk i metodologia , Wyd. UMCS, Lublin 1991 - ( K.B., )
  Pomorski J. (red.) - Metodologiczne problemy narracji historycznej , Wyd. UMCS, Lublin 1990 - ( K.B., )
  Pomorski J. (red.) - Świato-oglądy historiograficzne , Wyd. UMCS, Lublin 2002 - ( K.B., )
  Radomski A. - Kultura – tekst - historiografia , UMCS, Lublin 1999 - ( K.B., )
  Topolski J. - Jak się pisze i rozumie historię. Tajemnice narracji historycznej , OW Rytm, Warszawa 1996 - ( K.B., )
  Topolski J. - Od Achillesa do Béatrice de Planissolles. Zarys historii historiografii , OW Rytm, Warszawa 1998 - ( K.B., )
  Topolski J. - Metodologia historii , PWN, Warszawa 1968 - ( K.B., )
  Topolski J. - Teoria wiedzy historycznej , Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1983 - ( K.B., )
  Topolski J. - Prawda i model w historiografii , Wydawnictwo Łódzkie, Łódź 1982 - ( K.B., )
  Topolski J. - Świat bez historii , Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1998 - ( K.B., )
  Walsh W. - An Introduction to Philosophy of History , The Harvester Press, Hassocks 1976 - ( K.B., )
  White H. - Poetyka pisarstwa historycznego (red. E. Domańska, M. Wilczyński), Universitas, Kraków 2000 - ( K.B., )
  Wrzosek W. - Historia, kultura, metafora: powstanie nieklasycznej historiografii , Ossolineum, Wrocław 1995 - ( K.B., )
  Wrzosek W. - Świat historii: prace z metodologii historii i historii historiografii dedykowane Jerzemu Topolskiemu , IH UAM, Poznań 1998 - ( K.B., )