przy Instytucie Filozofii    Uniwersytetu Jagiellońskiego

|  Forum |  Literatura |  Linki |  Aktualności

Krzywda wyrządzona przez poczęcie lub przez urodzenie  :  Problemy prokreacji :  Bioetyka / Etyka medyczna :  Etyka :  powrót

Aspekty prawne

Ciszewski J. - Prawa pacjenta w aspekcie odpowiedzialności lekarza za niektóre szkody medyczne , Gdańsk 2002 - ( K.B.-R., )
  Justyński T. - Poczęcie i urodzenie dziecka jako źródło odpowiedzialności cywilnej , Kraków 2003 - ( K.B.-R., )
  Nesterowicz M. - Prawo medyczne (wyd. VIII – uzupełnione i poszerzone) , Toruń 2007 - ( K.B.-R., )
  Safjan M. - Prawo i medycyna. Ochrona praw jednostki a dylematy współczesnej medycyny , Warszawa 1998 - ( K.B.-R., )
  Safjan M. - Prawo wobec ingerencji w naturę ludzkiej prokreacji , Warszawa 1990 - ( K.B.-R., )
  Sośniak M. - Cywilna odpowiedzialność lekarza (wyd. III - uzupełnione i poszerzone) , Warszawa 1989 - ( K.B.-R., )
Artykuły
  Bilecka M. - Proces o złe urodzenie (uwagi do wyroków Sądu Okręgowego w Łomży oraz Sądu Apelacyjnego w Białymstoku) , Prawo i Medycyna 2005 nr 3 (20 vol. 7) - ( K.B.-R., )
  Błachut J. Krajewski K. - Projekt ustawy o prawnej ochronie dziecka poczętego (Uwagi kryminalnopolityczne i kryminologiczne) , Państwo i Prawo 1991 nr 5 - ( K.B.-R., )
  Justyński T. - Urodzenie dziecka jako źródło szkody. Uwagi na marginesie orzeczenia Sądu Najwyższego RFN z 27 czerwca 1995 r. , Prawo i Medycyna 2000 nr 8 (vol. 2) - ( K.B.-R., )
  Justyński T. - Wrongful conception w prawie polskim , Przegląd Sądowy 2005 nr 1 - ( K.B.-R., )
  Kiers B. - Początek nowego życia ludzkiego w aspekcie ochrony prawno – karnej , Nowe Prawo 1976 nr 2 - ( K.B.-R., )
  Kowalski M. - Koncepcja prawa do planowania rodziny w systemie dóbr cywilnych , Przegląd Sądowy 2003 nr 5 - ( K.B.-R., )
  Kowalski M. - Odpowiedzialność odszkodowawcza lekarza z tytułu wrongful life w prawie niemieckim , Prawo i Medycyna 2002 nr 11 (vol. 4) - ( K.B.-R., )
  Lang W. - Podstawowe problemy prawnej ochrony płodu ludzkiego [w:] Wokół narodzin człowieka. Problemy Dydaktyki i Wychowania , Poznań 1988 - ( K.B.-R., )
  Majewski J. Wróbel W. - Prawnokarna ochrona dziecka poczętego , Państwo i Prawo 1993 nr 5 - ( K.B.-R., )
  Mazurkiewicz J. - Ochrona dziecka poczętego świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego , Nowe Prawo 1976 nr 2 - ( K.B.-R., )
  Nesterowicz M - Odpowiedzialność cywilna wobec narodzonego dziecka z tytułu wrongful life w prawie francuskim [w:] Prawo. Społeczeństwo. Księga jubileuszowa dedykowana Profesorowi Leszkowi Kubickiemu , Warszawa 2003 - ( K.B.-R., )
  Nesterowicz M. - Odpowiedzialność cywilna lekarza i szpitala za szkody związane z urodzeniem upośledzonego dziecka , Prawo i Medycyna 2003 nr 13 (vol. 5) - ( K.B.-R., )
  Nesterowicz M. - Odpowiedzialność cywilna lekarza i szpitala za wrongful conception, wrongful birth, wrongful life w orzecznictwie europejskim (2000 – 2005) , Prawo i Medycyna 2007 nr 3 (28 vol. 9) - ( K.B.-R., )
  Nesterowicz M. - Odpowiedzialność cywilna według common law za szkody wyrządzone nasciturusowi przed i po jego poczęciu , Państwo i Prawo 1988 nr 8 - ( K.B.-R., )
  Pepłowska Z. - Odpowiedzialność cywilna lekarza z tytułu wrongful life, wrongful birth i wrongful conception w prawie USA , Prawo i Medycyna 2004 nr 1 (14 vol. 6) - ( K.B.-R., )
  Safjan M. - Odpowiedzialność prawna za szkody prenatalne i prekoncepcyjne [w:] red. W. Lang Prawne problemy ludzkiej prokreacji , Toruń 2002 - ( K.B.-R., )
  Safjan M. - Odpowiedzialność za wadliwą diagnozę prenatalną w świetle orzecznictwa USA , Państwo i Prawo 1985 nr 10 - ( K.B.-R., )
  Safjan M. - Rozwój współczesnej medycyny i biologii a prawna ochrona dziecka poczętego , Studia Prawnicze 1988 nr 3 - ( K.B.-R., )
  Szpunar A. - Szkoda wyrządzona przed urodzeniem dziecka , Studia Cywilistyczne 1969 tom XIII – XIV - ( K.B.-R., )
  Tykwińska – Rutkowska D. - Powództwa wrongful birth i wrongful conception w świetle orzecznictwa sądowego. Wybrane uwagi , Prawo i Medycyna 2005 nr 3 (20 vol. 7) - ( K.B.-R., )
  Wild M. - Roszczenia z tytułu wrongful birth w prawie polskim (Uwagi na tle wyroku Sądu Najwyższego z dnia 21 listopada 2003 r. V CK 16/03) , Przegląd Sądowy 2005 nr 1 - ( K.B.-R., )
  Wojtaszek E. - Odpowiedzialność cywilna z tytułu szkód wyrządzonych dziecku przed jego poczęciem , Nowe Prawo 1990 nr 10 – 12 - ( K.B.-R., )