przy Instytucie Filozofii    Uniwersytetu Jagiellońskiego

|  Forum |  Literatura |  Linki |  Aktualności

Eutanazja i wspomagane samobójstwo :  Śmierć i umieranie :  Bioetyka / Etyka medyczna :  Etyka :  powrót

Etyka medyczna

Beauchamp T.L., Childress J.F. - Zasady etyki medycznej, tłum. W. Jacórzyński, Książka i Wiedza, Warszawa 1996 - ( J. Ma, )
  Callahan D. - The Troubled Dream of Life. In Search of a Peaceful Death, Georgetown University Press, Washington, D.C. 2000 - ( J. Ma, )
  Dworkin R. - Life’s Dominion. An Argument about Abortion, Euthanasia, and Individual Freedom, Vintage Books, New York 1994 - ( J. Ma, )
  Gillon R. - Etyka lekarska: problemy filozoficzne, tłum. A. Alichniewicz i A. Szczęsna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1997, s. 195 (+ indeks) - ( J. Ma, Z.K., )
  Glover J. - Causing Death and Saving Lives, Penguin Books, London 1988 - ( J. Ma, )
  Humphry D. - Ostateczne wyjście. Praktyczne rady dla śmiertelnie chorych, jak samodzielnie lub z cudzą pomocą popełnić samobójstwo, Stamari, Bydgoszcz 1993 - ( J. Ma, )
  Israël L. - Eutanazja czy życie aż do końca? , tłum. A. Wojciechowski, Wydawnictwo WAM, Kraków 2002 - ( J. Ma, )
  Kuhse H. - The Sanctity-of-Life Doctrine in Medicine. A Critique, Clarendon Press, Oxford 1987
  Kuhse H., Singer P. - Should the Baby Live? The Problem of Handicapped Infants, Oxford University Press, Oxford 1985 - ( J. Ma, )
  Rachels J. - The End of Life. Euthanasia and Morality, Oxford University Press, Oxford 1986 - ( J. Ma, )
  Singer P. - O życiu i śmierci. Upadek etyki tradycyjnej, tłum. A. Alichniewicz i A. Szczęsna, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1997 - ( J. Ma, )
Artykuły
  Alichniewicz A. - Eutanazja a etyczne podstawy medycyny stanów terminalnych, w: Narodziny i śmierć. Bioetyka kulturowa wobec stanów granicznych życia ludzkiego, red. M. Gałuszka i K. Szewczyk, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa-Łódź 2002, s. 155-192 - ( J. Ma, )
  Brock D.W. - Voluntary Active Euthanasia , „Hastings Center Report” (22) 1992: 10-22 - ( J. Ma, )
  Callahan D. - When Self-Determination Runs Amok , „Hastings Center Report” (22) 1992: 52-55 - ( J. Ma, )
  Dangel T. - Wobec wyboru: opieka paliatywna czy eutanazja? , w: Między życiem a śmiercią: uzależnienia, eutanazja, sytuacje graniczne, red. W. Bołoz i M. Ryś, Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawa 2002, s. 191-216 - ( J. Ma, )
  Dresser R. - Dworkin on Dementia: Elegant Theory, Questionable Policy, w: Bioethics. An Anthology, red. H. Kuhse, P. Singer, Blackwell, Oxford 1999, s. 312-320 - ( J. Ma, )
  Foot P. - Euthanasia , „Philosophy and Public Affairs” (6) 1977: 85-112 - ( J. Ma, )
  Galewicz W. - O dobrej śmierci, w: Eutanazja: prawo do życia - prawo do wolności, red. B. Chyrowicz, TN KUL, Lublin 2005, s. 101-114 - ( J. Ma, )
  Hardwig J. - Is There a Duty to Die? , w: Bioethics. An Anthology, red. H. Kuhse i P. Singer, Blackwell, Oxford 1999, s. 339-347 - ( J. Ma, )
  Hołówka J. - Pochwała eutanazji, w: Eutanazja: prawo do życia - prawo do wolności, red. B. Chyrowicz, TN KUL, Lublin 2005, s. 115-142 - ( J. Ma, )
  Kopelman L.M. - Pojęciowe i moralne problemy terapii daremnej i użytecznej, w: Dylematy bioetyki, red. A. Alichniewicz i A. Szczęsna, Zakład Etyki i Filozofii AM w Łodzi, Łódź 2001 - ( J. Ma, )
  Kuhse H. - A Modern Myth: That Letting Die is not the Intentional Causation of Death, w: Bioethics. An Anthology, red. H. Kuhse i P. Singer, Blackwell, Oxford 1999, s.255-268 - ( J. Ma, )
  Żylicz Z. - Obudzić dobro w lekarzach. Eutanazja w Holandii , „Więź” (11) 2003: 17-25 - ( J. Ma, )