przy Instytucie Filozofii    Uniwersytetu Jagiellońskiego

|  Forum |  Literatura |  Linki |  Aktualności

Filozofia polska :  powrót

Etyka a polityka - Literatura staropolska

Budny Szymon - O urzędzie miecza używającym , - ( S.H., )
  Crell Jan - Postulaty w sprawie wolności wyznania , - ( S.H., )
  Fredro Andrzej Maksymilian - Ostrzeżenia polityczno-moralne , - ( S.H., )
  Gałka Andrzej - O donacji Konstantyna , - ( S.H., )
  Goślicki Wawrzyniec - O doskonałym senatorze ksiąg dwoje , - ( S.H., )
  Górnicki Łukasz - Dworzanin , - ( S.H., )
  Górnicki Łukasz - Rozmowa Polaka z Włochem o wolnościach i prawach polskich , - ( S.H., )
  Jakub z Paradyża - Determinatio , - ( S.H., )
  Jan z Dąbrówki - Komentarz do Kroniki mistrza Wincentego zwanego Kadłubkiem , - ( S.H., )
  Jan z Dąbrówki (autorstwo niepewne) - Oratio contra Cruciferos (Mowa przeciwko krzyżakom) [w:] Balzer, Oskar, Monumenta Poloniae Historia, t. 4, 1884. ,
  Jan ze Trzciny - O naturze i godności człowieka , - ( S.H., )
  Kallimach Filip - Rady Kallimachowe , - ( S.H., )
  Kallimach Filip - Mowa o koniecznej wojnie przeciw Turkom. Tegoż autora Historia prób podjętych przez Wenecjan, aby skłonić Persów i Tatarów do walki przeciw Turkom , - ( S.H., )
  Kallimach Filip - Mowa synodalna o podatkach, jakie powinno płacić duchowieństwo , - ( S.H., )
  Komensky Jan Amoš - Wielkie pisma dydaktyczne, w sposób ogólny przybliżające rzemiosło nauczania wszystkich ludzi wszystkich przedmiotów , - ( S.H., )
  Kromer Marcin - Elegancki list do Króla, Wielmożnych i Szlachciców polskich, zgromadzonych na Sejmie warszawskim , - ( S.H., )
  Kromer Marcin - Polska. O [geograficznym] położeniu, narodowościach, obyczajach, urzędach itd. Królestwa Polski Ksiąg dwoje , - ( S.H., )
  Mateusz z Krakowa - Kazania synodalne , - ( S.H., )
  Mateusz z Krakowa - O praktykach kurii rzymskiej , - ( S.H., )
  Modrzewski Andrzej Frycz - Łaski, czyli mowa o karze za mężobójstwo , - ( S.H., )
  Modrzewski Andrzej Frycz - Uwag o poprawie Rzeczypospolitej ksiąg pięcioro, z których pierwsza traktuje o obyczajach, druga o prawach, trzecia o wojnie, czwarta o Kościele, piąta o szkole , - ( S.H., )
  Opaliński Łukasz - O obowiązkach ksiąg troje, w których wiele zasadniczych treści mądrości chrześcijańskiej, to jest filozofii moralnej, jurysprudencji jak i też teologii, wyjaśnianych jest wnikliwie, w nowym systemie i według nowej metody , - ( S.H., )
  Opaliński Łukasz - Rozmowa plebana z ziemianinem albo dyskurs o postanowieniu teraźniejszym Rzeczypospolitej i o sposobie zawierania sejmów, wydanie: bez miejsca, 1641 - ( S.H., )
  Orzechowski Stanisław - Chrzest Rusinów , - ( S.H., )
  Orzechowski Stanisław - Mowa do szlachty polskiej o potrzebie wszczęcia wojny przeciw Turkom , - ( S.H., )
  Orzechowski Stanisław - Wierny poddany , - ( S.H., )
  Orzechowski Stanisław - Rozmowa albo dyjalog około egzekucji polskiej korony , - ( S.H., )
  Orzechowski Stanisław - Policyja Królestwa Polskiego na kształt Arystotelesowych Polityk wypisana , - ( S.H., )
  Ostroróg Jan - Memoriał w sprawie uporządkowania Rzeczypospolitej , - ( S.H., )
  Petrycy z Pilzna, Sebastian - Aristotelesowey Politiki, to iest rządu Rzeczypospolitey z dokładem Ksiąg ośmioro Część pierwsza, Tłomaczenia Sebastiana Petricego , - ( S.H., )
  Petrycy z Pilzna, Sebastian - [Księgi] Ethyki Aristotelesowey, to iest iako sie każdy ma nà swiecie rządzić. Przydáne są do káżdego Rozdźiáłu Przestrogi przez Sebastiana Petricego , - ( S.H., )
  Petrycy z Pilzna, Sebastian - Oekonomiki Aristotelesowey, to iest Rządu Domowego księgi dwoie, Powtóre wydáne, poprawione z pracey Sebastiana Petricego , - ( S.H., )
  Przyłuski Jakub - Zbiory ustaw, czyli wszystkie statuty i przywileje Króla Polski, dotychczas w dużej mierze niepewne, mylące i ze sobą sprzeczne, teraz przygotowane dzięki inicjatywie Zygmunta Augusta, Króla Polski, dla praktycznych potrzeb Rzeczypospolitej , - ( S.H., )
  Przypkowski Samuel - Braterska declaratia na niebraterskie Napomnienie (...) ad Dissidentes in religione , - ( S.H., )
  Przypkowski Samuel - Rozprawa o pokoju i zgodzie w Kościele , - ( S.H., )
  Skarga Piotr - Kazania sejmowe , - ( S.H., )
  Skarga Piotr - Proces konfederacji, Kraków: Piotrkowczyk, 1595, BJ Cim. 5129 - ( S.H., )
  Stanisław ze Skarbimierza - Kazania mądrościowe , - ( S.H., )
  Stanisław ze Skarbimierza - O sprawiedliwych wojnach , - ( S.H., )
  Starowolski Szymon - Braterskie napomnienie ad dissidentes in religione, aby się skromnie i w pokoju zachowali , - ( S.H., )
  Starowolski Szymon - Do książąt chrześcijańskich w sprawie zawarcia między sobą pokoju i wszczęcia wspólnej wojny przeciw Turkom , - ( S.H., )
  Starowolski Szymon - Pobudka Abo Rada na zniesienie Tatarów Perekopskich , - ( S.H., )
  Starowolski Szymon - Prawy Rycerz , - ( S.H., )
  Starowolski Szymon - Prywat Polską kieruje , - ( S.H., )
  Starowolski Szymon - Reformacya Obyczajów Polskich. Wszystkim stanom Ojczyzny naszey, teraźnieyszych czasów zepsowanych bardzo potrzebna. Tym zwłaszcza, u których iest Białe czarnym, Dobre złym, Potęga sprawiedliwością, Wola prawami, upór słusznością, Krzywda odpustem, Niewstyd świątobliwością, Utrata pochwałą, Obrżarstwo grzecznością, a iednym słowem quorum Deus venter est , - ( S.H., )
  Starowolski Szymon - Votum o naprawie Rzeczypospolitey , - ( S.H., )
  Strzempina Tomasz - Traktat o wyższości soboru nad papieżem , - ( S.H., )
  Włodkowic Paweł - Traktat o władzy papieskiej i cesarskiej w stosunku do niekatolików , - ( S.H., )
  Wolan Andrzej - Książeczka całkiem godna przeczytania o wolności politycznej czyli obywatelskiej , - ( S.H., )
  Wolan Andrzej - Mowa do posłów Cesarza Rzymskiego Rudolfa i Króla Polskiego Zygmunda, którzy zgromadzili się w Będzinie dla zawarcia pokoju , - ( S.H., )
  Wolan Andrzej - O księciu i cnotach jemu właściwych , - ( S.H., )
  Zaborowski Stanisław - Traktat w czterech częściach o naturze praw i dóbr królewskich oraz o naprawie królestwa i o kierowaniu państwem , - ( S.H., )