Tomasz z Akwinu :  Filozofia Å›redniowieczna :  powrót

Metafizyka

Aersten Jan A. - Medieval philosophy and the transcendentals: the case of Thomas Aquinas, E.J. Brill, Leiden, New York, Köln 1996, pp. 468. - ( J.Py., )
  Andrzejuk Artur - Istnienie i istota: wstÄ™p do filozofii bytu Tomasza z Akwinu , Warszawa 2003 - ( A.A., )
  Braun Bernhard - Ontische Metaphysik: zur Aktualitat der Thomasdeutung Cajetans , Wurzburg 1995 - ( A.A., )
  Brzózy Zbigniew Nikodem - O Bożej przedwiedzy i przyszÅ‚ych zdarzeniach: zagadnienie "futura contingentia" na podstawie Komentarza Tomasza z Akwinu do "Hermeneutyki" Arystotelesa , PoznaÅ„ 2000 - ( A.A., )
  Chardonnens Denis - Dei providentia circa hominem: providence divine et condition humaine selon l'"Expositio super Iob ad litteram" de Thomans d'Aquin , Paris 1997 - ( A.A., )
  Doig James C. - Aquines On Metaphysics. A historico-doctrinal study of the Commentary on the Metaphysics, Martinus Nijhoff, The Hague, Netherlands, 1972, pp. 417. - ( J.Py., )
  Elders Leo J. - La métaphysique de saint Thomas d’Aquin dans une perspective historique, Libraire philosophique J. Vrin,, Paris 1994, pp. 360. - ( J.Py., )
  Gardeil H.-D. - Initiation a la philosophie de S. Thomas d’Aquin, IV, Métaphysique, Les éditions du cerf,, Paris 1960, pp. 237. - ( J.Py., )
  Geach Peter T. - Akwinata w: G.E.M. Anscombe, P.T. Geach, Trzej filozofowie, tÅ‚um. Bohdan ChwedeÅ„czuk, IW PAX,, Warszawa 1981, ss. 88-154. - ( J.Py., )
  Gilson Étienne - Byt i istota, tÅ‚um. Donata Eska i Jerzy Nowak, Instytut Wydawniczy Pax,, Warszawa 2006, ss. 285. - ( J.Py., )
  Gilson Étienne - Realizm tomistyczny, Instytut Wydawniczy Pax,, Warszawa 1968, ss. 336. - ( J.Py., )
  Kenny Anthony - Aquinas on Mind, Routledge, London and New York 1994, pp. 182. - ( J.Py., )
  Klimski Tadeusz - Jedno i byt: analiza koncepcji realistycznych (Arystoteles, Å›w. Tomasz z Akwinu, współczeÅ›ni tomiÅ›ci) , Warszawa 1992 - ( A.A., )
  KrÄ…piec M. - Metafizyka, Redakcja Wydawnictw KUL , Lublin 1985 - ( P.W., J.Py., )
  KrÄ…piec MieczysÅ‚aw Albert - Struktura bytu: charakterystyczne elementy systemu Arystotelesa i Tomasza z Akwinu , Lublin 1995, wyd. - ( A.A., )
  Kretzmann N. - The Metaphysics of Theism. Aquinas Natural Theology in 'Summa contra Gentiles' , Clarendon Press, Oxford 1997 - ( J. Wo., J.Py., )
  McInery Ralph M. - The logic of analogy. An interpretation of St Thomas, Martinus Nijhoff, The Hague, Netherlands 1961, pp. 184. - ( J.Py., )
  Nowik Andrzej Marek - Zagadnienie pierwszych przyczyn rzeczy w komentarzu Å›w. Tomasza z Akwinu do "Metafizyki" Arystotelesa , Warszawa 2003 - ( A.A., )
  O’Rourke Fran - Pseudo-Dionysius and the metaphysics of Aquinas, University of Notre Dame Press, Notre Dame, Indiana 2005, pp.300. - ( J.Py., )
  Reith Herman - The Metaphysics of St. Thomas Aquinas, University of Notre Dame Press, 1989, s. 399. - ( J.Py., )
  RosÅ‚an Adam - Rozumienie istnienia w "Summa contra gentiles" Tomasza z Akwinu , Warszawa 1999 - ( A.A., )
  Swieżawski Stefan - Byt. Zagadnienia metafizyki tomistycznej, Wydawnictwo „Znak“, Kraków 1999, s. 370. - ( J.Py., )
  Ventimiglia Giovanni - Differenza e contraddizione: il problema dell'essere in Tommaso d'Aquino: "esse", "diversum", "contradictio" , Milano 1997 - ( A.A., )
  Wippel John F. - Metaphysical Themes in Thomas Aquines, The Catholic University of America Press, Washington, D.C. 1984, s. 293. - ( J.Py., )
  Wippel John F. - The Metaphysical Thought of Thomas Aquines. From Finite Being to Uncreated Being, The Catholic University of America Press, Washington, D.C. 2000, s. 630. - ( J.Py., )
Artykuły
  BocheÅ„ski Józef M. - O analogii, tÅ‚um. Tadeusz Baszniak w: J.M. BocheÅ„ski, Logika i filozofia, opr. Jan Parys, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1993, ss. 50-78. - ( J.Py., )