Kondycja filozofii polskiej: dawniej i teraz - uwagi ostatnie czyli podziękowania

Jacek J. Jadacki

Prof. Chmielewskiemu dziÄ™kujÄ™ m.in. za przypomnienie piÄ™knej sentencji, że „droga do literatury Å›wiatowej prowadzi przez wÄ…skÄ… Å›cieżkÄ™ ojczystego jÄ™zyka” i za impuls do (wcale mnie nie paraliżujÄ…cego) wyobrażenia sobie, że za ...-dziesiÄ…t lat nasz jÄ™zyk ojczysty być może bÄ™dzie już tylko przedmiotem badaÅ„ w Katedrze Europejskich JÄ™zyków Martwych w Pekinie. A także za podsuniÄ™cie idei osobnego Zjazdu Filozofii Analitycznej.

CieszÄ™ siÄ™, że z Prof. Gadaczem Å‚Ä…czy nas postulat „dbaÅ‚oÅ›ci o rzetelny poziom ksztaÅ‚cenia i naukowych badaÅ„”. I że mamy z Nim wspólne (niektóre) marzenia, a wÅ›ród nich to, żeby autorzy wszystkich doktoratów byli „zorientowani w temacie [oraz] literaturze przedmiotu - polskiej i obcej”.

Bardzo dziękuję Prof. Groblerowi i Prof. Kolarzowej, że tak dobitnie wyartykułowali myśli, które także mnie chodzą po głowie, a czasem i spędzają sen z powiek.

Prof. WoleÅ„skiemu podajÄ™ dÅ‚oÅ„. Dedykujmy nasze harce swoim studentom: niech je zanalizujÄ…, żeby wyszÅ‚y na wierzch różne nasze entymematy, resentymenty i... Å›miesznostki. Smutnej kwestii przygotowaÅ„ do Zjazdu SzczeciÅ„skiego nie możemy hic et nunc szczegółowo omówić, wiÄ™c zostawmy bez rozstrzygniÄ™cia to, kto z nas prawdziwie jÄ… opisuje i sÅ‚usznie ocenia. Znamy siÄ™ od wielu lat i wiemy, że należymy do ludzi, którzy na ogół bez poważnych racji nie obstajÄ… przy swoim. (JeÅ›li Prof. Chmielewski lub ktokolwiek inny chce sobie w «sprawie szczeciÅ„skiej» wyrobić zdanie, może przesÅ‚uchać nas obu na tÄ™ okoliczność. Może w Szczecinie?) Cieszmy siÄ™ tym, że obaj wyznajemy i staramy siÄ™ jak umiemy najlepiej urzeczywistniać zasadÄ™: „Trzeba nam [...] dbać o siebie, u siebie, ale także gdzie indziej”, która w tle ma przekonanie, że „Polacy nie gÄ™si filozoficzne i swojÄ… (co nie znaczy, że narodowÄ…) filozofiÄ™ majÄ…”.

Myślę, że wszyscy jesteśmy winni wdzięczność Prof. Galewiczowi, że nas do tej dyskusji zaprosił i tak dyskretnie nią kierował - oraz że dzięki temu zaproszeniu otworzyliśmy nolens volens Jego DIAMETROS.

Powodzenia!