POLSKI    ENGLISH   

Internetowy Serwis Filozoficzny

przy Instytucie Filozofii    Uniwersytetu JagielloÅ„skiego

|  Forum |  Literatura |  Linki |  AktualnoÅ›ci
 


 

Moje marzenia

Tadeusz Gadacz

Wiele jest przyczyn niedobrego stanu polskiej filozofii, lub jak woli Adam Chmielewski filozofii w Polsce. Zaznaczam, że niedobrego w swej masie, a nie w poszczególnych przypadkach. Niektóre z tych przyczyn staraÅ‚em siÄ™ wskazać. Nie sÄ…dzÄ™ jednak, by przyczynÄ… przyczyn tego stanu rzeczy byÅ‚a choroba „wielko-polskoÅ›ci”. Przynajmniej nie z mojej perspektywy. Nie marzÄ… mi siÄ™ „gwiazdy” filozofii zachodniej i ich uznanie. Marzy mi siÄ™ normalność. MarzÄ… mi siÄ™ zachodnie biblioteki z ich dostÄ™pem do półek, krytycznymi wydaniami tekstów źródÅ‚owych i nowoÅ›ciami wydawniczymi od Stanów Zjednoczonych po FrancjÄ™, Niemcy i WÅ‚ochy. MarzÄ… mi siÄ™ dobre podrÄ™czniki, które można by polecić studentom. MarzÄ… mi siÄ™ polskie przekÅ‚ady źródeÅ‚, m.in. nowy przekÅ‚ad dzieÅ‚ Platona. MarzÄ… mi siÄ™ doktoraty, których autorzy sÄ… zorientowani w temacie, literaturze przedmiotu - polskiej i obcej oraz polskich przekÅ‚adach dzieÅ‚ filozofa, o którym piszÄ…. MarzÄ… mi siÄ™ habilitacje, których tytuÅ‚ nie jest o czymÅ› innym niż wstÄ™p, wstÄ™p o czymÅ› innym niż treść rozprawy, a treść o czymÅ› innym niż jej zakoÅ„czenie. Jakiej zatem filozofii Polacy potrzebujÄ…? Rzetelnej.

Nie wiem kogo miaÅ‚ na myÅ›li Adam Chmielewski piszÄ…c o „zjawisku dobrowolnej sÅ‚użalczoÅ›ci” i sile przewodniej. Mam nadziejÄ™, że czasy siÅ‚ przewodnich (w każdej postaci) już minęły. JeÅ›li ktoÅ› chce podporzÄ…dkowywać siÄ™ takim siÅ‚om, niech to robi na wÅ‚asny rachunek. SÄ…dze jednak, że obok „jednoÅ›ci narzuconego dogmatu” i „jednoÅ›ci wynegocjowanego kompromisu” istnieje jeszcze jedność, która jest harmoniÄ… „różnorodnoÅ›ci”, a jej cechÄ… wzajemny szacunek dla rzetelnej filozoficznej pracy. Ponad podziaÅ‚ami na różne style myÅ›lenia i opcje filozoficzne może i powinna nas Å‚Ä…czyć dbaÅ‚ość o rzetelny poziom ksztaÅ‚cenia i naukowych badaÅ„. Nie widzÄ™ przeszkód, by przy odrobinie dobrej woli i otwarcia, nie mogli w tej kwestii porozumieć siÄ™ ze sobÄ… zwolennicy Wittgensteina i Poppera ze zwolennikami Husserla, Schelera, Gadamera czy Levinasa. Istnieje także jedność współpracy w kwestiach istotnych dla Å›rodowiska. PrzykÅ‚adem dla nas mogÄ… być historycy czy socjologowie, którzy wÅ‚aÅ›nie w takich kwestiach potrafiÄ… siÄ™ miÄ™dzy sobÄ… porozumieć. Taka i tylka taka jedność mi sie marzy, żadna inna. Mamy, jak już pisaÅ‚em, dwie organizacje, które mogÅ‚yby być forum takiej współpracy Å›rodowiska: KNF i PTF. NależaÅ‚oby jedynie przywrócić je do peÅ‚ni życia.

Z pewnoÅ›ciÄ… powinniÅ›my wrócić do idei anglojÄ™zycznego pisma filozoficznego. Dopóki ono jednak nie powstanie, jego rolÄ™ mogÄ… peÅ‚nić anglojÄ™zyczne strony pisma „Diametros”. Jest to chyba opcja najtaÅ„sza i najszybsza w realizacji.

powrót
 
webmaster © jotka