POLSKI    ENGLISH   

Internetowy Serwis Filozoficzny

przy Instytucie Filozofii    Uniwersytetu JagielloÅ„skiego

|  Forum |  Literatura |  Linki |  AktualnoÅ›ci
 


 

Prawda dla lekarza

Jakub Pawlikowski

W tekÅ›cie prof. Galewicza bardzo dogÅ‚Ä™bnie i szeroko zostaÅ‚o omówione zagadnienie prawdomównoÅ›ci w relacji lekarz – pacjent od strony chorego. W kontekÅ›cie tej dyskusji warto poruszyć temat, czym jest prawda dla lekarza, inaczej, czy lekarz zna prawdÄ™ o chorobie pacjenta, na ile potrafi przewidzieć jej przebieg i rokowanie odlegÅ‚e. Jest to rzadko poruszany aspekt przy omawianiu relacji lekarz – pacjent. Jego uwzglÄ™dnienie może w niektórych sytuacjach wpÅ‚ywać na lepsze rozumienie przez chorego informacji, którÄ… otrzymaÅ‚ od lekarza, a lekarza może uchronić przed zbyt pochopnym wyrokowaniem.

Na rozumienie zdrowia i choroby wpływa u lekarza nie tylko wiedza teoretyczna, ale również doświadczenie praktyczne, którego nabywa on latami w trakcie pracy zawodowej. Na bazie tej wiedzy i doświadczenia wytwarza się swoista intuicja, często trudna do zwerbalizowania. Wiedza i doświadczenie zawodowe są jeszcze, w ramach tej intuicji, modyfikowane przez kategorie myślenia uwarunkowane kulturą, w obrębie której lekarz wyrastał i pracuje, a które wpływają na rozumienia choroby i zdrowia (kulturowe uwarunkowania dotyczą zwłaszcza rozumienia chorób i zaburzeń psychicznych). Na kulturowe uwarunkowania nakładają się jeszcze doświadczenia indywidualne lekarza, na przykład przebyte doświadczenie cierpienia, czy zmaganie się osobiście z jakąś chorobą ( w tej sytuacji lekarz może lepiej zrozumieć chorego i przewidzieć jego trudności w przyszłości). Do tych czynników należy dodać jeszcze zmiany jakie zachodzą w samej medycynie - z jej istoty, jako nauki przyrodniczej, wynika, że jest ona zdana w swoim rozwoju naukowym na różne przemiany w stylach myślenia spowodowane nowymi odkryciami.

Medycyna współczesna próbuje w jak najwiÄ™kszym stopniu wyeliminować elementy intuicyjne, subiektywne i oprzeć siÄ™ na pewnych i twardych podstawach (postulat EBM- „medycyny opartej na faktach”). W badaniu czynników wpÅ‚ywajÄ…cych na powstanie i przebieg choroby dąży siÄ™ do przeprowadzenia tych badaÅ„ na jak najwiÄ™kszej próbie statystycznej, z podwójnie Å›lepÄ… próbÄ…, „twardymi” punktami koÅ„cowymi. Wszystko to z pewnoÅ›ciÄ… przyczynia siÄ™ do zwiÄ™kszania wiedzy o chorobach i ich leczeniu, jednak nie rozwiÄ…zuje wszystkich problemów, z jakimi lekarz spotyka siÄ™ przy łóżku chorego – problemów wÅ‚aÅ›ciwej interpretacji objawów, doboru najodpowiedniejszych metod leczenia i trudnoÅ›ci trafnego prognozowania ( zwÅ‚aszcza w przypadkach „nietypowych”). W wielu sytuacjach lekarz zdany jest sam na siebie i nie może korzystać z ogólnie przyjÄ™tych standardów. W tych momentach rolÄ™ kluczowÄ… odgrywa intuicja, zwana niekiedy „milczÄ…cÄ… wiedzÄ…”, oparta na ukrytych, wewnÄ™trznych reguÅ‚ach i strategiach funkcjonowania.

Na informacjÄ™ o chorobie, którÄ… lekarz przekazuje choremu, wpÅ‚ywa zatem wiele różnorodnych czynników, które w mniejszym lub wiÄ™kszym stopniu relatywizujÄ… jej obiektywnÄ… prawdziwość (nie obniża to jednak wartoÅ›ci informacji, gdyż ta wynika z wiedzy, doÅ›wiadczenia i dobrej woli lekarza). UwzglÄ™dnienie tego faktu przez chorego, który czuje siÄ™ „skazany” przez lekarza na rychÅ‚Ä… Å›mierć, może pomóc mu odnaleźć nadziejÄ™ i siÅ‚Ä™ do walki z chorobÄ… (bo może w jego przypadku choroba bÄ™dzie miaÅ‚a Å‚agodniejszy przebieg niż u statystycznej wiÄ™kszoÅ›ci osób), lekarza zaÅ› może powstrzymać przed wydawaniem zbyt pochopnych i „skazujÄ…cych” opinii.

Rozważając zatem zagadnienie prawdomówności w medycynie należy uwzględniać pewien margines możliwej pomyłki zawarty w informacji przekazywanej choremu przez lekarza.

Lek. med. Jakub Pawlikowski
Doktorant w Zakładzie Etyki
AM w Lublinie

powrót
 
webmaster © jotka