POLSKI    ENGLISH   

Internetowy Serwis Filozoficzny

przy Instytucie Filozofii    Uniwersytetu JagielloÅ„skiego

|  Forum |  Literatura |  Linki |  AktualnoÅ›ci
 


 

GÅ‚os do referatu R. Sarkowicza

Marcin Pieniążek

Szanowny Panie Profesorze,

o czym pisaÅ‚em w uwadze do referatu Prof. W. Galewicza, jestem zasadniczo przeciwnikiem okreÅ›lania zbiorów zasad etyczno–zawodowych mianem kodeksów i - w zwiÄ…zku z tym - traktowania ich jak wewnÄ™trzne quasi–prawo korporacji (jako korporacyjnego aktu normatywnego sensu stricto).

Zasadność przyjÄ™tego przeze mnie punktu widzenia wydaje siÄ™ potwierdzać wskazana przez Pana Profesora hybrydowa konstrukcja “Kodeksu etyki lekarskiej”. Obok ogólnych zasad etyczno–zawodowych, czy też odwoÅ‚aÅ„ do etyczno–zawodowego, sytuacyjnego rozeznania, znajdujemy w nim bowiem “twarde”, prawne de facto regulacje, o charakterze organizacyjnym, administracyjnym, dotyczÄ…ce reklamy, itp.

Jestem przekonany, że unormowana takie znaleźć siÄ™ powinny w “pragmatyce zawodowej”, czyli w ustawie o wykonywaniu zawodu lekarza. Wiele zależy tu po prostu od jakoÅ›ci legislacji. Im jest ona niższa, tym wiÄ™ksza tendencja Å›rodowisk korporacyjnych do wyrÄ™czania ustawodawcy. Trudno mi jest siÄ™ zdobyć na ocenÄ™, czy “lepszym aktem normatywnym” jest konsultowana z lekarzami kompletna ustawa o ich zawodzie, czy raczej ekskluzywny, korporacyjny kodeks zawodowy. Jednak, z punktu widzenia pewnoÅ›ci i koherencji porzÄ…dku prawnego, opowiadaÅ‚bym siÄ™ zdecydowanie za pierwszym rozwiÄ…zaniem. W zwiÄ…zku z tym Å›rodowisko lekarskie powinno mieć prawdopodobnie wiÄ™kszy wpÅ‚yw na proces legislacyjny i na nowelizacje stosownych ustaw.

PrzeksztaÅ‚cenie “Å›ciÅ›le prawnych”, sankcjonowanych już teraz (tak czy inaczej) zapisów KEL (np. w kwestii reklamy) z prawa “wewnÄ…trz korporacyjnego” w prawo powszechne ma równoczeÅ›nie poważny walor gwarancyjny. Zabieg taki skutkowaÅ‚by podniesieniem powszechnego poczucia bezpieczeÅ„stwa co do pogranicznych kwestii etyczno–prawnych, zwiÄ…zanych z opiekÄ… zdrowotnÄ…. PrzykÅ‚adem podanym z “drugiej strony barykady” może być dyskutowana aktualnie kwestia praw osób chorych psychicznie. Teoretycznie, “kodeks etyki lekarskiej” powinien zaÅ‚atwiać sprawÄ™. Dopóki jednak nie dojdzie do uchwalenia precyzyjnej ustawy, bÄ™dziemy myÅ›leć z niepokojem o jakoÅ›ci polskiej opieki medycznej w tym zakresie.

Jak wiÄ™c powinien wyglÄ…dać zbiór zasad etyczno–zawodowych lekarza, po wypreparowaniu z niego elementów prawnych? Moim zdaniem wzorcowe sÄ… tu dokumenty World Medical Association, które pozwoliÅ‚em sobie wskazać w koÅ„cowej części mojego referatu.


powrót
 
webmaster © jotka