ISSN 1733-5566 POLSKI    ENGLISH

E-mail: m.klinowski@megapolis.pl
tekst (PDF)

abstrakt

Mateusz Klinowski, Możliwe zdarzenia w branching-time, „Diametros” 3 (marzec 2005): 1-26.

Branching stanowi teoriomnogościowy model rzeczywistości zgodny ze współczesną fizyką. Struktura ta dostarcza również modelu dla niektórych rachunków logicznych. Jeśli jednak formalny język definiowany w oparciu o branching ma odpowiadać naszym sposobom mówienia o możliwych zdarzeniach, wyjaśnienia domaga się szereg kwestii. Wszystkie związane są z pojęciem możliwości funkcjonującym w tym języku. Z drugiej strony konieczne, jak się wydaje, uzupełnienie tego języka o dodatkowe pojęcie możliwości oznacza, że branching traci na atrakcyjności jako kandydat do roli modelu fizycznej rzeczywistości. Zawiera bowiem znacznie więcej elementów, niż chcielibyśmy w obrębie rzeczywistości widzieć. Wobec tego, związek pomiędzy tym narzędziem logicznym a ontologią staje pod znakiem zapytania.