Portale filozoficzne
Działy filozofii
Po┼╝yteczne wskaz├│wki

Do współpracowników

┼Üwiadoma zgoda :  Personel medyczny a pacjent :  Bioetyka / Etyka medyczna :  Etyka stosowana i zawodowa :  Etyka :  powr├│t

Prawo mi─Ödzynarodowe

• NOLO - Informed Consent – portal prawniczy zapewniaj─ůcy pomoc i informacje prawne z praktycznie ka┼╝dej dziedziny prawa. Znajduje si─Ö tu r├│wnie┼╝ wyt┼éumaczenie podstawowych poj─Ö─ç. Mi─Ödzy innymi mamy tu legaln─ů definicj─Ö terminu informed consent.

• Michigan`s Informed Consent for Abortion Law – strona Departamentu Zdrowia stanu Michigan porusza kwesti─Ö powi─ůzania ┼Ťwiadomej zgody z zabiegiem aborcji. Strona ta ma s┼éu┼╝y─ç dostarczeniu wymaganych prawem informacji, kt├│re musi posiada─ç kobieta, by jej zgoda na zabieg by┼éa ┼Ťwiadoma.

• National Human Genome Research Institute - Informed Consent - National Human Genome Research Institute to agencja powi─ůzana z ameryka┼äskim odpowiednikiem naszego Ministerstwa Zdrowia. Zajmuje si─Ö badaniami zwi─ůzanymi z ludzkim genomem. Na ich stronie znajduje si─Ö wyt┼éumaczenie terminu informed consent w kontek┼Ťcie bada┼ä klinicznych zwi─ůzanych z ludzkim genomem i przede wszystkim zbi├│r i opracowanie ┼║r├│de┼é prawa powi─ůzanych z t─ů tematyk─ů.

• FindLaw - Understanding Informed Consent – FindLaw to internetowy serwis prawniczy udzielaj─ůcy porad i b─Öd─ůcy ┼║r├│d┼éem informacji dotycz─ůcych r├│┼╝nych dziedzin prawa. Kwestia ┼Ťwiadomej zgody zosta┼éa tu opracowana od strony prawnej – jak pacjent i jego lekarz powinni si─Ö zabezpieczy─ç, ┼╝eby spe┼énia─ç wszystkie wymagane prawem zasady, i jak prawo reguluje tego typu kwestie.

• American Hospital Association - A Patient’s Bill of Rights – tzw. Karta Praw Pacjenta jest bardzo wa┼╝nym dokumentem w historii tworzenia si─Ö pewnego kanonu praw pacjenta. By┼é to jeden z pierwszych dokument├│w, pierwszych propozycji uporz─ůdkowania kontakt├│w pomi─Ödzy lekarzem a pacjentem tak, aby obie strony mia┼éy z tego jak najwi─Öcej korzy┼Ťci i tak, ┼╝eby prawa obu stron by┼éy respektowane. Jednym z g┼é├│wnych i podstawowych praw pacjenta jest idea ┼Ťwiadomej zgody powi─ůzana z prawem do samostanowienia.

• Nuremberg Code – tzw. Dekalog Norymberski jest to zbi├│r zasad etycznych dotycz─ůcy eksperyment├│w medycznych, bada┼ä klinicznych z udzia┼éem ludzi. Powsta┼é po II Wojnie ┼Üwiatowej w zwi─ůzku z dzia┼éalno┼Ťci─ů Trybuna┼éu Norymberskiego i w odpowiedzi na okrutne eksperymenty na wi─Ö┼║niach oboz├│w koncentracyjnych. Postanowiono wprowadzi─ç pewne zasady, kt├│rymi bezwzgl─Ödnie powinni kierowa─ç si─Ö naukowcy, by godno┼Ť─ç cz┼éowieka i jego prawa pozosta┼éy nienaruszone.