przy Instytucie Filozofii    Uniwersytetu Jagiellońskiego

|  Forum |  Literatura |  Linki |  Aktualności

Psychoterapia, pomoc psychologiczna, poradnictwo psychologiczne :  Etyka zawodu psychologa :  Etyka :  powrót

Varia

Doherty W.J. - Soul searching: why psychotherapy must promote moral responsibility Basic Books, New York 1995 - ( K.M. )
  Erwin E. - Philosophy & Psychotherapy. Razing the Trouble of the Brain Sage Publications, 1997 - ( K.M. )
  Fiutak A., Dąbrowski J. - Udzielanie pomocy terapeutycznej. Aspekty prawne Wydawnictwo Difin, Warszawa 2012 - ( K.M. )
  Keith-Spiegel P. - Red Flags in Psychotherapy. Stories of Ethics Complaints and Resolutions Routledge, London and New York 2014 - ( K.M. )
  Masson J. - Przeciw terapii Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2004 - ( K.M. )
  Woolfolk R.L. - The cure of souls: science, values, and psychotherapy Jossey-Bass Publishers, San Francisco 1998 - ( K.M. )
Artykuły
  Abeles N., Koocher G. P. - Ethics in psychotherapy [w:] J. C. Norcross, G. B. VandenBos, D. K. Freedheim (red.), History of psychotherapy: Continuity and change (2nd edition) American Psychological Association, Washington 2011 ss. 723-740 - ( K.M. )
  Barnett J.E. - Psychotherapist self-disclosure: Ethical and clinical considerations , Psychotherapy Vol. 48 (4) 2011 ss. 315-321 - ( K.M. )
  Chyrowicz B. - O ingerencji w ludzką psychiką i kontrowersyjnych korzyściach naruszenia autonomii [w:] J. Brzeziński,M. Toeplitz-Winiewska (red.), Praktyka psychologiczna w świetle standardów etycznych ACADEMICA Wydawnictwo SWPS, Warszawa 2004 ss. 81-92 - ( K.M. )
  Fisher C.B. - Standards on Therapy [w:] C.B. Fisher, Decoding the ethics code: a practical guide for psychologists Sage Publications, 2003 s. 211-234 - ( K.M. )
  Huflejt-Łukasik M. - Problemy etyczne w psychoterapii [w:] L. Grzesiuk (red.), Psychoterapia. Badania i szkolenia. ENETEIA Wydawnictwo Psychologii i Kultury, Warszawa 2006 ss. 453-463 - (K.M.)
  Huflejt-Łukasik M. - Zasady etyczne pomocy psychologicznej w psychoterapii i coachingu [w:] W. Kaczyńska (red.), O etyce służb społecznych , Uniwersytet Warszawski, Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji 1998, ss. 199-210 - (K.M.)
  Jaspers K. - Istota i krytyka psychoterapii [w:] K. Jaspers, Filozofia egzystencji: wybór pism Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1954/1990 ss. 378-436 - ( K.M. )
  Leder S. - Zagadnienia etyczne w psychoterapii [w:] M. Siwiak-Kobayashi, S. Leder (red.), Psychiatria i etyka Biblioteka Psychiatrii Polskiej, Kraków 1995 ss. 77-88 - ( K.M. )
  Namysłowska I. - Czasem słowo leczy, a czasem rani – negatywne aspekty psychoterapii , Psychoterapia Vol. 2 (157) 2011, ss. 5-10 - ( K.M. )
  Pope K.S., Tabachnick B.G., Keith-Spiegel P. - Etyka praktyki psychologicznej – przekonania i zachowania psychologów terapeutów [w:] J. Brzeziński,M. Toeplitz-Winiewska (red.), Praktyka psychologiczna w świetle standardów etycznych , Warszawa 2004 ss. 93-116 - ( K.M. )
  Probucka D. - NLP a imperatywy kategoryczne Kanta [w:] A. Margasiński, D. Probucka (red.), Etyka, psychologia, psychoterapia Wydawnictwo Aureus, Kraków 2004 ss. 97-107 - (K.M.)
  Promieńska H. - Teoretyczny i praktyczny wymiar związku etyki z psychoterapią i... polityką [w:] A. Margasiński, D. Probucka (red.), Etyka, psychologia, psychoterapia Wydawnictwo Aureus, Kraków 2004 ss. 19-26 - (K.M.)
  Rakowska J. - Negatywne skutki psychoterapii [w:] L. Grzesiuk (red.), Psychoterapia. Badania i szkolenia. ENETEIA Wydawnictwo Psychologii i Kultury, Warszawa 2006 ss. 205-213 - (K.M.)
  Rubin S.S. - Differentiating multiple relationships from multiple dimensions of involvement: Therapeutic space at the interface of client, therapist, and society , Psychotherapy: Theory, Research, Practice, Training Vol 37(4), 2000, ss. 315-324 - ( K.M. )
  Sommers-Flanagan R., Elliott D., Sommers-Flanagan J. - Exploring the Edges: Boundaries and Breaks , Ethics & Behavior Vol. 8 (1) 1998, ss. 37-48 - ( K.M. )
  Woźniczka M. - Terapia poprzez mądrość. Możliwość edukacji na pograniczu etyki i psychologii [w:] A. Margasiński, D. Probucka (red.), Etyka, psychologia, psychoterapia Wydawnictwo Aureus, Kraków 2004 ss. 157-174 - (K.M.)
  Wróbel Sz. - Psychoterapeuta wobec osobliwości i manipulacji [w:] A. Margasiński, D. Probucka (red.), Etyka, psychologia, psychoterapia Wydawnictwo Aureus, Kraków 2004 ss. 47-54 - (K.M.)
  Zdenka M.T. - Terapeuta jako wzór osobowy kultury współczesnej. Na marginesie Alasdaira MacIntyre’a teorii moralności [w:] A. Margasiński, D. Probucka (red.), Etyka, psychologia, psychoterapia Wydawnictwo Aureus, Kraków 2004 ss. 55-62 - (K.M.)