Portale filozoficzne
Działy filozofii
Pożyteczne wskazówki

Do współpracowników

BÅ‚Ä…d medyczny :  Bioetyka / Etyka medyczna :  Etyka stosowana i zawodowa :  Etyka :  powrót

Strony w języku francuskim

• Strona "Stowaryszenia Ofiar Wypadków Cielesnych"  - Po raz pierwszy adwokatowi we Francji przyznano racjÄ™, że na skutek bÅ‚Ä™du medycznego pacjentka nie miaÅ‚a szansy na dÅ‚uższe życie. SÄ…d Pierwszej Instancji w Bordeaux przyznaÅ‚ kwotÄ™ 110 000 euro rodzicom ofiary. Ich córka Cindy, zmarÅ‚a w wieku 20 lat na skutek bÅ‚Ä™du w diagnostyce raka skóry. Dla doktora D.M. Coutois, przewodniczÄ…cego L’A.A.V.A.C chodzi tu o najważniejszÄ… decyzjÄ™ uznania przez sÄ…d bÅ‚Ä™du medycznego.

• Forum "Prawo i Zdrowie" – Forum "Prawo i Zdrowie", poÅ›wiÄ™cone aspektom prawnym medycyny. Jednym z głównych dyskutowanych tematów jest odpowiedzialność lekarzy za bÅ‚Ä™dy medyczne.

• Strona z linkami, do stron o tematyce traktujacej o bÅ‚Ä™dach medycznych – Strona ze zbiorem linków do wielu stron, forów dyskusyjnych i artykułów poÅ›wiÄ™conych bÅ‚Ä™dom medycznym oraz tematom z nimi powiÄ…zanym.

• Strona informujÄ…ca, kiedy można we francuskim prawie uzyskać odszkodowanie – Na stronie można uzyskać informacjÄ™, kiedy francuskie prawo przyznaje odszkodowanie za bÅ‚Ä…d medyczny.

• Dochodzenie roszczeÅ„ z tytuÅ‚u bÅ‚Ä™dów medycznych – Strona francuskiej kancelarii specjalizujÄ…cej siÄ™ w dochodzeniu roszczeÅ„ z tytuÅ‚u wypadków drogowych i bÅ‚Ä™dów medycznych. Na uwagÄ™ zasÅ‚uguje rozbudowana strona poÅ›wiÄ™cona definicjom prawnym i prawom osób doÅ›wiadczonych bÅ‚Ä™dem medycznym.

• Stowarzyszenie "Hesperios" - ArtykuÅ‚ o stowarzyszeniu z okolic Bordeaux, które wspiera ofiary bÅ‚Ä™dów medycznych. Stowarzyszenie Hesperios pomaga i wspiera ofiary bÅ‚Ä™dów medycznych w Gironde. Zrzesza ponad 200 osób, które zgÅ‚osiÅ‚y siÄ™ w ciÄ…gu roku. Ludzie nie ufajÄ… medycynie. Stowarzyszenie zajmuje siÄ™ konkretnym przypadkiem kiedy dysponuje dwiema opiniami lekarskimi i prawnymi.

• Prévention des erreurs médicalesArtykuÅ‚ mówiÄ…cy o zapobieganiu bÅ‚Ä™dom medycznym.

• Strona adwokata i byÅ‚ego lekarza o bÅ‚Ä™dach lekarskich Dimitri Philopoulos adwokat i byÅ‚y lekarz zdecydowaÅ‚ siÄ™ stworzyć stronÄ™, żeby podzielić siÄ™ z ofiarami bÅ‚Ä™dów medycznych swoim doÅ›wiadczeniem byÅ‚ego lekarza i adwokata. Od 10 lat zajmuje siÄ™ przypadkami ofiar bÅ‚Ä™dów medycznych, aby znaleźć najlepszy sposób ich obrony, udowadniajÄ…c braki w dobrej praktyce medycznej. Normalnie ofiara bÅ‚Ä™du medycznego powinna udowodnić bÅ‚Ä…d, aby móc wystÄ…pić na drodze sÄ…dowej. Ten dowód zaczyna siÄ™ od ekspertyzy medycznej zleconej przez sÄ™dziego. Prawo z dnia 4 marca 2002 odpowiadajÄ…ce prawom chorych (prawo Kouchnera) zmodyfikowaÅ‚o postÄ™powanie dla pewnych ofiar diagnoz terapeutycznych, kiedy nastÄ™pstwa bÅ‚Ä™du sÄ… wyjÄ…tkowo ciężkie.

• PostÄ™powanie odszkodowawcze niepeÅ‚nosprawnego (którego stan jest wynikiem bÅ‚Ä™du medycznego) koÅ„czy siÄ™ przed sÄ™dziÄ…. Ważne jest pamiÄ™tanie o prawie z 21 grudnia 2006, które zreformowaÅ‚o ubieganie siÄ™ o części należne od takich pÅ‚atników jak Kasy UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych. Prawo to pozwala na przeprowadzenie postÄ™powania przygotowawczego, które pozwala na postawienie pytaÅ„ każdej instytucji socjalnej. Przywilej ofiary pozwala respektować  zasady domniemanej odpowiedzialnoÅ›ci i pozwala ofierze na sprawiedliwe zadośćuczynienie w przypadku podziaÅ‚u odpowiedzialnoÅ›ci.