POLSKI    ENGLISH   

Internetowy Serwis Filozoficzny

przy Instytucie Filozofii    Uniwersytetu JagielloÅ„skiego

|  Forum |  Literatura |  Linki |  AktualnoÅ›ci
 
Portale filozoficzne
Filozofowie i kierunki filozoficzne
Działy filozofii
Pożyteczne wskazówki
 
Do współpracowników
powrót
 
BÅ‚Ä…d medyczny :  Bioetyka / Etyka medyczna :  Etyka stosowana i zawodowa :  Etyka :  powrót 

Strony w języku polskim

  • Strona "BÅ‚Ä™dy lekarskie" - Strona ukazuje problem poszkodowanych pacjentów w Polsce zarówno w sposób teoretyczny jak i praktyczny. Strona prezentuje przypadki bÅ‚Ä™dów lekarskich, ukazujÄ…c ich różnorodność oraz szanse i zagrożenia wiążące siÄ™ z dochodzeniem praw przez pacjentów.


  • Strona Stowarzyszenia "Primum non nocere"- Strona Stowarzyszenia „Primum Non Nocere” dysponuje danymi na temat postÄ™powaÅ„ o bÅ‚Ä™dy lekarskie w Polsce i innych krajach. Na stronach stowarzyszenia możemy znaleźć również porady, a także informacje na temat aktów i przepisów prawnych dotyczÄ…cych postÄ™powania w przypadku wystÄ…pienia bÅ‚Ä™dów lekarskich.


  • Strona Konferencji Naukowo-Szkoleniowej "BÅ‚Ä…d Medyczny"– Link do materiałów z Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „BÅ‚Ä…d Medyczny”, która odbyÅ‚a siÄ™ w Warszawie 5-6 marca 2008 r. Przedstawione sÄ… w nich najważniejsze pojÄ™cia dotyczÄ…ce kwalifikacji bÅ‚Ä™dów medycznych i podstaw odpowiedzialnoÅ›ci cywilnej za nie.


  • Strona CBOS– Komunikat z  BadaÅ„ przeprowadzonych przez CBOS „Opinie o Potencjalnych Roszczeniach Pacjentów”, z którego wynika, że 31% polskiego spoÅ‚eczeÅ„stwa uważa, iż bezpoÅ›rednio spotkaÅ‚o siÄ™ z przypadkami bÅ‚Ä™dów medycznych.


  • BÅ‚Ä…d medyczny czy nieszczęśliwy wypadek w pracy  – ArtykuÅ‚ z „Archiwum  Kryminologii”, który traktuje o problemie rozróżnienia pomiÄ™dzy bÅ‚Ä™dem medycznym, a nieszczęśliwym wypadkiem. W artykule przedstawiony jest przypadek uszkodzenia gaÅ‚ki ocznej dziecka w wyniku ukÅ‚ucia igÅ‚Ä… lekarskÄ… przez pielÄ™gniarkÄ™, a także sÄ…dowo-lekarska ocena tego zdarzenia.


  • BÅ‚Ä…d w sztuce aptekarskiej, Maciej KieÅ‚bus, dr JÄ™drzej Bujny– ArtykuÅ‚ poÅ›wiÄ™cony „bÅ‚Ä™dom w sztuce aptekarskiej”. Jest to opracowanie nowatorskie, ponieważ takie pojÄ™cie jak „bÅ‚Ä…d w sztuce aptekarskiej” nie wystÄ™puje ani w żadnych aktach prawnych, ani w orzecznictwie sÄ…dów powszechnych. Jednak „biorÄ…c pod uwagÄ™ poczesne miejsce farmaceuty w systemie ochrony zdrowia, jego szczególnÄ… pozycjÄ™ zawodowÄ… (zawód zaufania publicznego!), a także uwzglÄ™dniajÄ…c wagÄ™ Å›wiadczonych przez niego usÅ‚ug dla osiÄ…gniÄ™cia sukcesu w leczeniu pacjenta, podjÄ™cie próby zdefiniowania tytuÅ‚owego pojÄ™cia oraz zarysowania skutków prawnych popeÅ‚nienia bÅ‚Ä™du w sztuce aptekarskiej wydaje siÄ™ ze wszech miar uzasadnione”- piszÄ… autorzy.


  • BÅ‚Ä™dy i zaniedbania lekarskie , Jerzy L. Kurkowski – ArtykuÅ‚ poÅ›wiÄ™cony podejÅ›ciu do sprawy bÅ‚Ä™dów i zaniedbaÅ„ lekarskich w Polsce i na Å›wiecie oraz zmianie stosunku do tej kwestii w spoÅ‚eczeÅ„stwie i wÅ›ród lekarzy.


  • BÅ‚Ä…d Medyczny , Krzysztof Woźniak – MateriaÅ‚y dla studentów medycyny traktujÄ…ce o bÅ‚Ä™dzie medycznym. Kilka ciekawych i przydatnych klasyfikacji i podziałów oraz definicji.


  • Podstawy odpowiedzialnoÅ›ci za bÅ‚Ä™dy lekarskie , J. Strankowski – ArtykuÅ‚ „prawnika – praktyka”, poÅ›wiÄ™cony podziaÅ‚owi roszczeÅ„ z tytuÅ‚u bÅ‚Ä™du medycznego. Wyróżnia on zarówno odpowiedzialność deliktowÄ… na zasadzie winy jak i odpowiedzialność kontraktowÄ… – co warto podkreÅ›lić, coraz bardziej podnoszonÄ… w roszczeniach. 


  • Odpowiedzialność prawna i moralna lekarzy i lekarzystomatologów z tytuÅ‚u bÅ‚Ä™dów medycznych  Czapracka A., Marcinkowski J.T. – W artykule omówione zostaÅ‚y rodzaje bÅ‚Ä™du medycznego, okolicznoÅ›ci jego powstawania oraz wiążącÄ… siÄ™ z nim odpowiedzialność prawnÄ… i moralnÄ… lekarza i lekarza dentysty. Zauważono, że koniecznoÅ›ciÄ… jest profesjonalizacja ochrony ryzyka zawodowego lekarzy wobec coraz bardziej profesjonalnej ochrony prawnej pacjentów.


 
webmaster © jotka