Portale filozoficzne
Działy filozofii
Pożyteczne wskazówki

Do współpracowników

PrzeglÄ…d stron krajowych :  Ginekologia i poÅ‚ożnictwo :  Etyka w dziedzinach medycyny :  Bioetyka / Etyka medyczna :  Etyka stosowana i zawodowa :  Etyka :  powrót

Instytucje i organizacje

• Polskie Towarzystwo Ginekologiczne – „Polskie Towarzystwo Ginekologiczne powstaÅ‚o 1922 roku. Jest narodowym towarzystwem naukowym i zawodowym zrzeszajÄ…cym poÅ‚owÄ™ czynnych zawodowo PoÅ‚ożników- ginekologów, w tym ponad 100 Profesorów tytularnych. Za swojÄ… dziaÅ‚alność PTG byÅ‚o wielokrotnie nagradzane tak prestiżowymi nagrodami jak PerÅ‚a MÄ…droÅ›ci”.
  • Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej - „GÅ‚ównym celem statutowym Towarzystwa byÅ‚o i jest ksztaÅ‚cenie lekarzy przed i po uzyskaniu specjalizacji z zakresu ginekologii i poÅ‚ożnictwa oraz edukacja spoÅ‚eczeÅ„stwa z dziedziny profilaktyki zarówno pierwotnej, jak i wtórnej w szczególnoÅ›ci raka szyjki macicy. Pozwoli to poprawić opiekÄ™ nad chorymi z rozpoznanym nowotworem zÅ‚oÅ›liwym kobiecych narzÄ…dów pÅ‚ciowych oraz uzyskać coraz lepsze wyniki leczenia, które sÄ… w Polsce znacznie gorsze niż w wielu krajach europejskich”.
  • Naczelna Izba PielÄ™gniarek i PoÅ‚ożnych – strona internetowa Naczelnej Izby PielÄ™gniarek i PoÅ‚ożnych
  • Polskie Towarzystwo PoÅ‚ożnych – „Celem Polskiego Towarzystwa PoÅ‚ożnych jest:
    1. wspóÅ‚udziaÅ‚ w ustalaniu kierunków rozwoju praktyki poÅ‚ożniczej
    2. podnoszenie poziomu jakości profesjonalnej opieki położniczej i ginekologicznej świadczonej przez położne na rzecz kobiety i jej rodziny
    3. doskonalenie zawodowe położnych poprzez wdrażanie najnowszych osiągnięć wiedzy medycznej w dziedzinie położnictwa, neonatologii i ginekologii oraz dziedzin wspomagających nauki medyczne
    4. zachÄ™canie i wdrażanie czÅ‚onków do samoksztaÅ‚cenia oraz systematycznego podnoszenia kwalifikacji zawodowych poprzez udziaÅ‚ w różnych formach doskonalenia podyplomowego
    5. wspóÅ‚uczestniczenie w opracowywaniu i wdrażaniu zaÅ‚ożeÅ„ oraz programów polityki zdrowotnej promujÄ…cej zdrowie kobiet i rodzin oczekujÄ…cych narodzin dziecka
    6. ksztaÅ‚towanie pozytywnych postaw wobec zdrowia i jego promocji oraz profilaktyki chorób kobiecych i patologii poÅ‚ożniczych, w dziedzinach: pÅ‚ciowoÅ›ci, dojrzewania, aktywnoÅ›ci seksualnej i przygotowania do rodzicielstwa – w aspekcie biologicznym, wychowawczym i spoÅ‚ecznym oraz ochrony macierzyÅ„stwa i ojcostwa
    7. opracowywanie materiaÅ‚ów informacyjnych i edukacyjnych oraz ich redagowanie na Å‚amach czasopism fachowych (m. in. czasopisma wydawanego przez ZarzÄ…du GÅ‚ówny Polskiego Towarzystwa PoÅ‚ożnych „PoÅ‚ożna Polska”)”
    8. upowszechnianie zasad kodeksu etyki zawodowej poÅ‚ożnej”
  • Katolickie Stowarzyszenie PielÄ™gniarek i PoÅ‚ożnych Polskich - „Celem Katolickiego Stowarzyszenia PielÄ™gniarek i PoÅ‚ożnych Polskich jest systematyczna praca nad wÅ‚asnÄ… formacjÄ… duchowÄ… i intelektualnÄ… oraz godne reprezentowanie i ochrona zawodu pielÄ™gniarki i poÅ‚ożnej, a także troska o tradycjÄ™ zawodu i jej kontynuacjÄ™. W naszej dziaÅ‚alnoÅ›ci kierujemy siÄ™ wartoÅ›ciami chrzeÅ›cijaÅ„skimi i naukÄ… spoÅ‚ecznÄ… KoÅ›cioÅ‚a Katolickiego. Chcemy kultywować wszelkie dotychczasowe dziaÅ‚ania, których źródÅ‚em jest dobro pochodzÄ…ce od Boga. W imiÄ™ tego dobra chcemy speÅ‚niać nasze powoÅ‚anie i oddanie dla drugiego czÅ‚owieka w duchu miÅ‚oÅ›ci chrzeÅ›cijaÅ„skiej. W sÅ‚użbie tej bÄ™dziemy propagować zasady życia zdrowego moralnie, fizycznie i psychicznie”.
  • Stowarzyszenie PielÄ™gniarek i PoÅ‚ożnych na Rzecz Promocji Zawodu i Praw Kobiet OAZA – „Stowarzyszenie OAZA zostaÅ‚o utworzone w 2003 roku z inicjatywy pielÄ™gniarek i poÅ‚ożnych jako organizacja dobrowolna, samorzÄ…dowa, której spoÅ‚ecznie użyteczna dziaÅ‚alność prowadzona jest w sferze zadaÅ„ publicznych, a w szczególnoÅ›ci dla Å›rodowiska pielÄ™gniarek i poÅ‚ożnych. Stowarzyszenie posiada osobowość prawnÄ…. Na mocy postanowienia KRS z 17 lutego 2006 r. Stowarzyszenie OAZA zostaÅ‚o wpisane jako podmiot posiadajÄ…cy status organizacji pożytku publicznego (Nr KRS 0000172611). Stowarzyszenie OAZA jest organizatorem szkoleÅ„ podyplomowych od 2006 roku. Posiada wpisy do rejestrów prowadzonych przez: WUP w Warszawie (wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych), Centrum KsztaÅ‚cenia Podyplomowego PielÄ™gniarek i PoÅ‚ożnych w Warszawie (decyzje administracyjne uprawniajÄ… nas do prowadzenia specjalizacji i szkoleÅ„ zgodnych z rozporzÄ…dzeniem Ministra Zdrowia), Centrum Medyczne KsztaÅ‚cenia Podyplomowego w Warszawie (w zakresie szkoleÅ„ ratowników medycznych i dyspozytorów medycznych), Naczelnej Rady PielÄ™gniarek i PoÅ‚ożnych w Warszawie (wpis do Rejestru Organizatorów KsztaÅ‚cenia Podyplomowego)”.