Portale filozoficzne
Działy filozofii
Pożyteczne wskazówki

Do współpracowników

PrzeglÄ…d stron krajowych :  Aborcja :  Prokreacja :  Bioetyka / Etyka medyczna :  Etyka stosowana i zawodowa :  Etyka :  powrót

Instytucje i organizacje

• Tak dla Kobiet – „Tak dla Kobiet” to obywatelska inicjatywa ustawodawcza. MiÄ™dzy sierpniem a grudniem 2011 roku pod tym szyldem staraÅ‚yÅ›my siÄ™ wprowadzić pod obrady Sejmu ustawÄ™ o Å›wiadomym rodzicielstwie i innych prawach reprodukcyjnych:
    • wprowadzajÄ…cÄ… do szkóÅ‚ edukacjÄ™ seksualnÄ…,
    • zwiÄ™kszajÄ…cÄ… dostÄ™pność Å›rodków antykoncepcyjnych,
    • liberalizujÄ…cÄ… prawo do przerywania ciąży”.
  • Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny – „Federacja dziaÅ‚a na rzecz podstawowych praw czÅ‚owieka, w szczególnoÅ›ci prawa kobiet do decydowania o tym, czy i kiedy mieć dzieci. Możliwość korzystania z tego prawa jest dla kobiet warunkiem samostanowienia, a także warunkiem zrównania szans życiowych kobiet i mężczyzn”.
  • Polskie Stowarzyszenie ObroÅ„ców Å»ycia CzÅ‚owieka – „ProwadzÄ…c dziaÅ‚alność w obronie życia od poczÄ™cia do naturalnej Å›mierci, odwoÅ‚ujemy siÄ™ do:
    • argumentów naukowych (dowodzÄ…cych, że życie czÅ‚owieka rozpoczyna siÄ™ w momencie poczÄ™cia);
    • miÄ™dzynarodowych aktów prawnych (gwarantujÄ…cych – jak Powszechna Deklaracja Praw CzÅ‚owieka czy Konwencja o Prawach Dziecka – prawo do życia każdemu czÅ‚owiekowi);
    • wartoÅ›ci humanistycznych (o bezwzglÄ™dnym szacunku dla życia czÅ‚owieka w każdej jego fazie, gÅ‚oszonych m.in. przez Jana PawÅ‚a II, MatkÄ™ TeresÄ™ z Kalkuty czy MahatmÄ™ Gandhiego)”.