POLSKI    ENGLISH   

Internetowy Serwis Filozoficzny

przy Instytucie Filozofii    Uniwersytetu Jagiellońskiego

|  Forum |  Literatura |  Linki |  Aktualności
 
Portale filozoficzne
Filozofowie i kierunki filozoficzne
Działy filozofii
Pożyteczne wskazówki
 
Do współpracowników
powrót
 
Przegląd stron krajowych :  Prawa osób niepełnosprawnych :  Ochrona praw pacjenta :  Bioetyka / Etyka medyczna :  Etyka stosowana i zawodowa :  Etyka :  powrót 

Instytucje

amputowani.pl - „Witamy w serwisie informacyjnym adresowanym do osób po amputacji kończyn dolnych, ich rodzin i przyjaciół, a także osób i instytucji, dla których sytuacja osób po przebytych amputacjach nie jest obojętna”.

Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych - „Podstawą prawną funkcjonowania Biura Pełnomocnika jest art. 34 pkt. 10 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych: „Pełnomocnik wykonuje swoje zadania przy pomocy Biura Pełnomocnika, które stanowi wyodrębnioną komórkę organizacyjną w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego”.

Fundacja Aktywizacja - „Fundacja Aktywizacja (przedtem Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo) od ponad 20 lat zajmuje się edukacją i aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych. Powstała z inicjatywy środowiska matematyków i informatyków związanych z Polską Akademią Nauk oraz Polskim Towarzystwem Informatycznym. Fundacja pomaga osobom ze wszystkimi rodzajami i stopniami niepełnosprawności, niezależnie od ich profilu zawodowego, a z jej wsparcia korzysta wiele osób z całej Polski”.

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji - „Fundacja Aktywnej Rehabilitacji od 1988 roku prowadzi kompleksowy program aktywizacji społecznej i zawodowej osób z trwałymi uszkodzeniami rdzenia kręgowego poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jest organizacją pozarządową powstałą z inicjatywy wózkowiczów dla wózkowiczów - a więc doskonale rozumiejącą ich potrzeby i możliwości”.

Fundacja Fuga Mundi - „Celem statutowym Fundacji jest wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych i osób należących do grup dyskryminowanych i wykluczonych społecznie oraz pomoc ich rodzinom. Cel ten realizowany jest m.in. poprzez:

  • doradztwo zawodowe oraz wspomaganie i podejmowanie działań zmierzających do aktywizacji zawodowej oraz tworzenia miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych,

  • organizowanie, finansowanie i prowadzenie poradnictwa informacyjnego w zakresie podjęcia zatrudnienia przez osoby niepełnosprawne,

  • organizowanie, finansowanie i prowadzenie działań mających na celu promocję i wspieranie zatrudnienia oraz rozwoju lokalnego i regionalnego na rzecz osób niepełnosprawnych,

  • organizowanie, finansowanie i prowadzenie działań wykorzystujących nowe technologie informacyjne i telekomunikacyjne w aktywizacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, w tym w dziedzinie edukacji (edukacja na odległość) i zatrudnienia (forma pracy zdalnej, czyli telepraca),

  • inicjowanie i podejmowanie działalności promocyjnej na rzecz integracji osób niepełnosprawnych, w tym organizowanie seminariów, szkoleń i działalności wydawniczej”.

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego – „Naszą misją jest zapewnienie równych praw i podmiotowości osób niepełnosprawnych w Polsce. Zmieniamy prawo. Wspieramy szkoleniowo i doradczo osoby niepełnosprawne w ich niezależnym życiu. Propagujemy pełny udział w społeczeństwie, w tym włączającą edukację. Promujemy użycie najnowszych technologii, które mogą zastąpić oczy czy ręce. Upowszechniamy wiedzę o osobach niepełnosprawnych. Prowadzimy tematyczne: czasopismo i publikacje oraz portal i radio internetowe. Współpracujemy z Parlamentem, urzędami centralnymi, samorządami, uczelniami i pracodawcami, a także z podmiotami zagranicznymi w ramach licznych projektów ponadnarodowych. Łączymy cele społeczne z ekscytującą i wymagającą pracą”.

Fundacja na rzecz Osób Niewidomych Labrador-Pies Przewodnik z siedzibą w Poznaniu - „Fundacja na rzecz Osób Niewidomych Labrador-Pies Przewodnik z siedzibą w Poznaniu została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000153064, w dniu 28.02.2003. Jej celem statutowym jest rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niewidomych i niedowidzących, dzięki wyszkolonym przez Fundację i przekazywanym nieodpłatnie tym osobom-psom przewodnikom. Siedzibą Fundacji jest Poznań”.

Fundacja Szansa dla Niewidomych – „Fundacja została założona w 1992 roku przez niewidomych i ich widzących przyjaciół. Nasze działania koncentrują się na wspieraniu osób, które straciły wzrok, a medycyna nie daje im nadziei na poprawę losu. W Europie i Ameryce Północnej niewidomi i niedowidzący są zrehabilitowani i oprzyrządowani na taką skalę, że dorównują widzącym. Fundacja Szansa dla Niewidomych stara się by tak było i w Polsce. Jesteśmy przede wszystkim organizacją, która doradza niewidomym i słabowidzącym, jak aktywnie żyć i odnosić sukcesy. Nasi beneficjenci biorą udział w profesjonalnych szkoleniach i warsztatach, otrzymują od nas w trakcie ich trwania niezbędne materiały szkoleniowe, w tym podręczniki dotyczące nowoczesnej rehabilitacji”.

Fundacja SYNAPSIS - „Misją Fundacji SYNAPSIS jest niesienie profesjonalnej pomocy dzieciom i dorosłym osobom z autyzmem i ich rodzinom oraz wypracowywanie systemowych rozwiązań, które poprawią jakość ich życia”.

Fundacja TUS – „Misją Fundacji TUS jest dostarczanie osobom z niepełnosprawnościami narzędzi do samodzielnego życia”.

Inclusion Europe - „Inclusion Europe to stowarzyszenie osób z niepełnosprawnością intelektualna i ich rodzin w Europie. Zaczęliśmy w 1988 roku. Walczymy o równe prawa i pełny udział osób z niepełnosprawnością intelektualna i ich rodzin we wszystkich dziedzinach życia”.

Integracja – „Integracja to ogólnopolska organizacja pozarządowa, aktywnie działająca na rzecz ponad 5-milionowej grupy osób z niepełnosprawnością, ich rodzin i opiekunów. Powstała w 1995 roku z inicjatywy Piotra Pawłowskiego, twórcy i redaktora magazynu «Integracja»”

Integracyjne Stowarzyszenie Rehabilitacyjno-Sportowe „Culani” - „Celem Stowarzyszenia jest:

  1. Zwiększenie aktywności życiowej i fizycznej swych członków,

  2. Prowadzenie działalności rehabilitacyjnej w środowisku osób niepełnosprawnych oraz ochrona i promocja zdrowia

  3. Integracja osób z niesprawnościami z osobami sprawnymi,

  4. Odnowa moralna w sporcie i rekreacji, zwłaszcza poprzez aktywne uczestnictwo osób z niesprawnościami,

  5. Propagowanie i organizowanie działalności sportowej i rekreacyjnej oraz  krajoznawstwa i aktywnych form wypoczynku,

  6. Dążenie do rozwoju sportu i mistrzostwa sportowego,

  7. Akcentowanie etyki chrześcijańskiej, co łączy się z postawą tolerancji wobec ludzi i innych światopoglądów oraz afirmacja osoby ludzkiej.

  8. Działalność wspomagająca rozwój społeczności lokalnych oraz ich integrację ze środowiskiem osób niepełnosprawnych

  9. Działania na rzecz rozwijania kontaktów i współpracy międzynarodowej

  10. Działalność wspomagająca organizacje pozarządowe oraz promocja idei wolontariatu

  11. Działania na rzecz środowisk lokalnych, w tym m. in.: wspieranie samorządów terytorialnych, inicjatyw obywatelskich”.

Koalicja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością - „Koalicja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Cele Koalicji:

  • wyrównanie szans osób z niepełnosprawnością, oraz przeciwdziałanie dyskryminacji

  • zmiana postawy oraz świadomości społecznej osób z niepełnosprawnością

  • stworzenie warunków sprzyjających pełnemu, aktywnemu udziałowi osób z niepełnosprawnością w życiu publicznym

  • zwiększenie wiedzy społeczeństwa o problemach osób z niepełnosprawnością oraz prawach im przysługujących

  • rozwój edukacji opartej na zasadach integracji

  • poprawa współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi i administracją publiczną

  • lobbowanie zmian w ustawodawstwie dotyczącym obszarów związanych z niepełnosprawnością oraz ustalenie z przedstawicielami rządu i samorządu wspólnych działań zmierzających do poprawy sytuacji tej grupy społecznej

  • zwiększenie wpływu środowiska organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnością na kształtowanie polityki rządu wobec tej grupy społecznej”.

Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Krakowie - „Do KTA O/Kraków należy ok. 70 rodzin osób z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi. Obejmuje on swoim działaniem ok. 250 osób (rodziny, profesjonaliści, wolontariusze). W ostatnim roku do krakowskiego oddziału towarzystwa przystąpiło 7 nowych członków. Towarzystwo utrzymuje mniej więcej stałą liczebność. Ze względu na coraz lepsze wypełnianie zadań terapeutycznych i edukacyjnych przez jednostki systemu oświaty i służby zdrowia rola organizacji pozarządowych bardzo zmieniła się w ostatnich latach. Oddział zatrudnia na umowę zlecenie lub umowę o pracę 29 terapeutów i konsultantów oraz 2 osoby zatrudnione na umowę o pracę (kierownik ŚDS, dyrektor administracyjny)”.

Krok po Kroku – Fundacja na Rzecz Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju i Ich Rodzin - „Krok po Kroku – Fundacja na Rzecz Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju i Ich Rodzin powstała w 2007 roku aby, realizując swoje cele statutowe, polepszać sytuację dzieci z zaburzeniami rozwoju i ich rodzin w Polsce”.

niepelnosprawni.pl - „Portal www.niepelnosprawni.pl stworzony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji jest największym serwisem informacyjnym w Polsce poruszającym tematykę niepełnosprawności. Serwis działa od lutego 2003 r.”.

Ogólnopolska Federacja Organizacji Osób Niepełnosprawnych Ruchowo - „OFOONR powstała w kwietniu 1999 roku z inicjatywy 21 stowarzyszeń osób niesprawnych ruchowo. Federacja skupia organizacje z terenu całego kraju zrzeszające osoby niesprawne ruchowo i osoby działające na ich rzecz. Dążymy do zapewnienia osobom niepełnosprawnym dostępu do wszystkich instytucji i usług zapewnianych w naszym społeczeństwie, do pełnego wykorzystania praw obywatelskich. Naszym celem jest obrona interesów osób niesprawnych ruchowo, ich wszechstronna rehabilitacja oraz zwiększenie uczestnictwa tych osób w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym kraju”.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - „Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest funduszem celowym działającym na mocy Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego środki przeznaczane są na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych oraz ich zatrudnianie”.

Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych - Forum istnieje od 2003 roku. Jest organizacją non-profit zrzeszającą stowarzyszenia i związki stowarzyszeń osób niepełnosprawnych w Polsce. Misją Forum jest jednoczenie sił społecznych i instytucjonalnych dla tworzenia warunków wyrównywania szans, równoprawnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz walki z wszelkimi przejawami dyskryminacji osób niepełnosprawnych.

Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków - „Dziś Stowarzyszenie zrzesza ponad 100 000 członków zarejestrowanych w ponad 500 kołach terenowych. Największe osiągnięcia Stowarzyszenia w okresie ponad 25-letniej działalności to:

  • wywalczenie wysokiego standardu leczenia cukrzycy, głównie dzięki powołaniu sieci przychodni diabetologicznych i powszechne wprowadzenie automatów PEN do wstrzykiwania insuliny;

  • objęcie edukacją rzeszy ok. 500 000 osób dotkniętych cukrzycą wraz z członkami ich rodzin;
    wyposażenie diabetyków w glukometry w ilości ok. 30 000 sztuk;

  • zorganizowanie turnusów rehabilitacyjno-edukacyjnych dla ponad 10 000 osób dorosłych i dla ok. 3 000 dzieci i młodzieży;

  • wyposażenie przychodni w osiem urządzeń laserowych do leczenia dna oka;
    wydanie czasopisma dla chorych na cukrzycę "Diabetyk" i "Biuletynu Informacyjnego Cukrzyca" dla działaczy Stowarzyszenia oraz kilku książek i broszur o tematyce cukrzycowej”.

Polskie Towarzystwo Fizjoterapii – „Polskie Towarzystwo Fizjoterapii powstało w 1987 r. jako organizacja społeczna zajmująca się problematyką fizjoterapii, która wykorzystując w celach leczniczych ruch inne czynniki fizyczne, jest jedną z najstarszych specjalności medycznych. Organizacja jest kontynuatorem prac sekcji Magistrów Wychowania Fizycznego Pracujących w Rehabilitacji, działającej przez 25 lat w strukturach Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem”.

Polskie Towarzystwo Rehabilitacji – „Cele i zadania Towarzystwa:

  • Pogłębienie wiedzy w zakresie nauk związanych z rehabilitacją oraz popieranie badań i prac naukowych w tym zakresie

  • Podnoszenie wiedzy fachowej członków.

  • Współpraca z Towarzystwami, instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz rehabilitacji w kraju i za granicą.

  • Reprezentowanie rehabilitacji polskiej w kraju i za granicą.

  • Krzewienie zasad humanistycznych w społeczeństwie.

  • Reprezentowanie w organizowanych przez Izby Lekarskie konkursach na stanowiska ordynatorów oddziałów rehabilitacyjnych.

  • Reprezentowanie w egzaminach specjalizacyjnych w zakresie rehabilitacji lekarzy i magistrów rehabilitacji”.

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - „PSOUU na każdym szczeblu swojej działalności reprezentuje interesy osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin. Współtworzy ekspertyzy dotyczące różnych aspektów niepełnosprawności”.

Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę - „Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę od 1984 roku aktywnie wspiera rehabilitację zawodowo-społeczną chorujących na padaczkę. W miarę możliwości niesiemy pomoc i wsparcie wszystkim, niezależnie od rodzaju niepełnosprawności”.

Polskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych – „Polskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych (w skrócie PSON) powstało z oddolnej inicjatywy uczestników ogólnopolskiej konferencji osób niepełnosprawnych, która odbyła się w październiku 1986 roku w Krakowie. PSON jest organizacją o zasięgu ogólnopolskim, pozarządową, dobrowolną, w pełni autonomiczną, działającą:

  • na rzecz środowisk osób niepełnosprawnych i ich rodzin, oraz opiekunów, bez względu na rodzaj posiadanej dysfunkcji i przedział wiekowy, nie kierując się przynależnością do Stowarzyszenia;

  • w zakresie szeroko pojętej profilaktyki powstawania niepełnosprawności w różnych dziedzinach życia”.

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego - „Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego (PTSR) jest organizacją pozarządową wpisaną do rejestru stowarzyszeń prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000083356. Jesteśmy jedyną ogólnopolską organizacją zrzeszającą osoby chore na stwardnienie rozsiane, ich rodziny i przyjaciół. Towarzystwo zostało założone w 1990 roku, od maja 2004 roku ma status organizacji pożytku publicznego”.

Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział w Krakowie - „Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział w Krakowie istnieje od 1961 r. Pierwszymi prezesami Krakowskiego Oddziału TWK byli prof. Jan Miodoński i prof. Stanisław Grochmal. Powstanie Towarzystwa związane byto z potrzebą leczenia i rehabilitacji społecznej i zawodowej dzieci i młodzieży dotkniętych Polio w czasie epidemii w latach pięćdziesiątych”.

Polski Związek Głuchych - „To jest strona Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych.
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat struktury i działalności PZG. Polski Związek Głuchych jest organizacją pozarządową zrzeszającą osoby głuche i niedosłyszące oraz inne osoby związane ze środowiskiem osób głuchych. Celem działania jest pomoc głuchym i niedosłyszącym we wszelkich sprawach życiowych. Zarząd Główny Polskiego Głuchych jest członkiem Światowej Federacji Głuchych i Europejskiej Unii Głuchych”.

Polski Związek Logopedów - „Polski Związek Logopedów jest ogólnopolskim związkiem zawodowym zrzeszającym logopedów pracujących w publicznych i niepublicznych placówkach oświatowych, kulturalnych, w służbie zdrowia jak i w gabinetach prywatnych. Został zarejestrowany 19 października 1999 roku w Lublinie”.

Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom - „Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom – SPiNKa powstało w 2006 roku. Od początku działalności przyświecał nam jeden główny cel: Stworzyć w Polsce profesjonalny rynek usług motoryzacyjnych dla środowiska niepełnosprawnych kierowców i pasażerów”.

Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym - „Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym powstało w roku 1991, a w 2005 uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego. Działamy na terenie całej Polski i jako jedyni w kraju specjalizujemy się we wspieraniu osób z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu”.

Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im Leszka Grajka - „W naszym Stowarzyszeniu już niedługo będziemy obchodzić wielkie święto. Na początku przyszłego roku będziemy mieć 20 lat!!! Przez ten czas otaczamy opieką dzieci, młodzież i osoby dorosłe z różnymi rodzajami niepełnosprawności (ruchową, intelektualną, zaburzeniami genetycznymi, metabolicznymi, psychicznymi). Obecnie w naszych „szeregach” jest prawie 300 osób”.

Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani” – „Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani” zostało formalnie zarejestrowane w lipcu 2001 roku. Jego powstanie to kontynuacja i rozszerzenie działań grupy rodziców, tworzących od 1997 roku Sekcję Dziecięcą Warszawskiego Koła PSOUU. Na działalność Stowarzyszenia składają się przedsięwzięcia realizowane na skalę ogólnopolską oraz inicjatywy skierowane do środowiska lokalnego – Warszawy i okolic”.

Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi – Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi jest organizacją pożytku publicznego. Ma na celu otaczanie niewidomych i ociemniałych dzieci wszechstronną opieką. Uczy, wychowuje, rehabilituje i pomaga odnaleźć się w świecie. Zapewnia także opiekę duchową i religijną.

Polski Związek Niewidomych - „Jesteśmy jedną z wielu zarejestrowanych w Polsce organizacji pozarządowych pożytku publicznego. Ze względu na ponad 65 tysięczną liczbę członków - jesteśmy najbardziej reprezentatywnym stowarzyszeniem środowiska osób niewidomych i słabowidzących. Pod niezmienioną nazwą „Polski Związek Niewidomych” działamy od 1951 roku”.

 
webmaster © jotka