Ekologia społeczna Floriana Znanieckiego

Jacek Leoński

W myÅ›li socjologicznej pojÄ™cie ekologii spoÅ‚ecznej (zwanej też ekologiÄ… czÅ‚owieka) zwiÄ…zane jest z dokonaniami szkoÅ‚y chicagowskiej. Jej tezy zostaÅ‚ sformuÅ‚owane w latach dwudziestych minionego stulecia przez Roberta Parka i jego współpracowników. Jednym z tych, którzy mieli i bezpoÅ›redni kontakt z twórcami szkoÅ‚y chicagowskiej i wypracowali wÅ‚asny poglÄ…d na zagadnienie ekologii spoÅ‚ecznej byÅ‚ Florian Znaniecki. Ten wielki socjolog próbowaÅ‚ pokazać, że istotnÄ… rolÄ™ w zachowaniu równowagi spoÅ‚ecznej i ksztaÅ‚towania Å›rodowiska spoÅ‚ecznego czÅ‚owieka odgrywa proces wychowania. StwierdziÅ‚, „że wychowanie jest to dziaÅ‚alność spoÅ‚eczna, której przedmiotem jest osobnik bÄ™dÄ…cy kandydatem na czÅ‚onka grupy spoÅ‚ecznej, i której zadaniem, warunkujÄ…cym faktyczne jej zamiary i metody, jest przygotowanie tego osobnika do stanowiska peÅ‚nego czÅ‚onka”. W zwiÄ…zku z tym uczony sugeruje, że staranna analiza dziaÅ‚alnoÅ›ci wychowawczej, wymaga uwzglÄ™dnienia dwóch wielkich obszarów socjologicznych. Pierwszy z nich, nazywany spoÅ‚ecznymi warunkami wychowania, zaleca zbadanie grup spoÅ‚ecznych, „do których wychowanie przysposabia osobnika”, drugi z nich, nazwany spoÅ‚ecznym przebiegiem wychowania, dotyczy metod „urabiania osobowoÅ›ci wychowywanej jednostki”.