ISSN 1733-5566 POLSKI    ENGLISH

e-mail: krzysztof.saja (at) univ.szczecin.pl
tekst (PDF)

abstrakt

Krzysztof Saja, O dyskryminacji par jednopłciowych, Diametros 34 (grudzień 2012)

Artykuł jest krytyką argumentu, który głosi, że brak prawnej możliwości sformalizowania małżeństw czy związków jednopłciowych jest dyskryminujący. Pary jednopłciowe nie są bowiem w analogicznej sytuacji, w jakiej byli w XIX wieku na przykład czarnoskórzy Amerykanie, kobiety czy niepełnosprawni. Istnieją bowiem istotne, naturalne różnice między parami dwupłciowymi a jednopłciowymi, które stanowią dobre racje dla prawnej nierówności między nimi. Różnicą tą jest prawdopodobieństwo posiadania i wychowywania dzieci. Żądanie więc, aby pary jednopłciowe posiadały podobne uprawnienia, jakie obecnie posiadają małżeństwa dwupłciowe, i uzasadnianie tego rzekomą dyskryminacją, nie jest ani poprawne, ani sprawiedliwe.

Słowa kluczowe: dyskryminacja, homoseksualizm, małżeństwo, pary jednopłciowe, sprawiedliwość, prawa człowieka.